Sobota, 9 grudnia 2023

Co to jest sód w zmiękczaczu wody?

31 października 2023

0

Według szacunków British Salt Association, sól ma ponad 14 000 różnych zastosowań. Jednym z nich jest regeneracja żywicy jonowymiennej w systemach zmiękczania wody. Głównym składnikiem tej soli jest chlorek sodu, ale na tym nie koniec. Co jeszcze zawiera sól sodowa do zmiękczania wody?

Do czego służy sól w uzdatniaczu wody?

Dostępne na rynku uzdatniacze wody działają w oparciu o wymianę jonową, która zachodzi na specjalnym złożu. Surowa woda (z wysokim stężeniem soli wapnia i magnezu, które odpowiadają za twardość wody), przepuszczana jest przez żywicę jonowymienną. Jony wapnia i magnezu wymieniają się na jony sodu. Gdy zdolność żywicy do wymiany jonowej zostanie z czasem wyczerpana (zostanie przeciążona jonami wapnia i magnezu), konieczne jest przeprowadzenie regeneracji złoża. Roztwór solanki jest przygotowywany przez dodanie soli.

Solanka, która jest przechowywana w oddzielnym zbiorniku, jest pompowana do cylindra złoża, gdy nadchodzi czas regeneracji. Reakcja zachodzi, gdy neutralne jony sodu z soli są wykorzystywane do zastąpienia jonów wapnia i magnezu, które zostały zatrzymane na złożu podczas procesu zmiękczania wody. Po regeneracji jony wapnia i magnezu z popłuczyn są usuwane do kanalizacji, a żywica jonowymienna jest gotowa do powrotu do pracy. Więcej informacji można znaleźć w artykule Czy sól zmiękcza wodę? Wymiana jonowa: kilka słów.

Czym jest sód w zmiękczaczu wody?

Sól do zmiękczaczy wody pochodzi z soli warzonej, która zawiera chlorek sodu w ilości od 99,1 do 99,9%. Można również znaleźć śladowe ilości, takie jak metale, siarczany i węglany. Są one uważane za naturalne zanieczyszczenia. Nie zakłócają one regeneracji żywicy jonowymiennej. Należy pamiętać, że chlorek sodu, czyli sól, jest materiałem bardzo higroskopijnym. Dlatego najlepiej przechowywać go w szczelnie zamkniętych pojemnikach w suchym, czystym pomieszczeniu o wilgotności poniżej 75%.

Sól do zmiękczaczy wody można kupić w postaci tabletek (pastylek), bloków lub proszku. Przy wyborze produktu należy kierować się zaleceniami producenta.

Sól do zmiękczaczy wody: rodzaje soli

Większość zmiękczaczy wody wymaga pastylek wykonanych z niejodowanej, warzonej soli, która zawiera mniej niż 3 mg/kg środka przeciwzbrylającego. Może się zdarzyć, że w opakowaniu tabletek solnych pojawi się niewielka ilość sypkiego sodu. Jest to naturalny proces i nie należy się go obawiać.

Bloki solne używane w zbiornikach solankowych wyglądają podobnie do bloków solnych używanych w hodowli zwierząt, ale sól używana do karmienia zwierząt może zawierać dodatki, które nie są dozwolone w zmiękczaczach wody. Przed zakupem należy sprawdzić, czy producent dopuszcza stosowanie takiej soli w swoich urządzeniach.

Sól kamienna może być używana tylko wtedy, gdy producent zmiękczacza wody na to zezwala, pod warunkiem, że całkowita ilość zanieczyszczeń nie przekracza 1%. Zanieczyszczenia takie jak sole wapnia lub magnezu mają w tym przypadku szczególne znaczenie, ponieważ mogą zmniejszyć skuteczność regeneracji żywicy jonowymiennej i zatkać zawory.

Czasami do regeneracji złóż zmiękczaczy wody stosuje się chlorek potasu (KCl). Jest on droższy i trudniejszy do uzyskania niż klasyczna sól sodowa. Żywica jest bardziej odporna na potas, co może sprawić, że proces wymiany jonowej w zmiękczaniu wody będzie mniej skuteczny. Czasami konieczne jest zastąpienie chlorku sodu chlorkiem potasu ze względów zdrowotnych i środowiskowych. Przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą w celu potwierdzenia dostępnych opcji.

Jaki jest najlepszy rodzaj soli do solanki?

Jeśli zastanawiasz się, jaka sól jest najlepsza do regeneracji złóż jonowymiennych w Twoim zmiękczaczu wody, wybierz sól w pastylkach (chyba że producent sugeruje inaczej). Tabletki soli dobrej jakości rozpuszczają się równomiernie w wodzie bez tworzenia kryształków. Zapewnia to płynną i bezproblemową pracę zmiękczacza wody. Dowiedz się, jak działa zmiękczacz wody. Pamiętaj, że proces regeneracji może różnić się w zależności od modelu - porównaj Ecoperla Slimline z Ecoperla Toro.

Jak często należy uzupełniać zbiornik solanki?

Częstotliwość uzupełniania zbiornika solanki zależy od kilku czynników.

  • Twardość wody
  • Zapotrzebowanie budynku na wodę
  • Typ (nazwa typu/modelu) zmiękczacza wody
  • Rozmiar zbiorników solanki.

Solanka jest zwykle uzupełniana w zbiorniku co kilka tygodni, a nawet miesięcy. Odstępy te są bardzo szerokie, a częstotliwość uzupełniania zbiornika solą tabletkowaną nie zawsze będzie taka sama. Wynika to z faktu, że zużycie wody może się wahać, co skutkuje częstszą lub rzadszą regeneracją złoża jonowymiennego. Przeczytaj również: Jak określić, kiedy należy dodać sól do systemu zmiękczania wody?

Ile soli należy wsypać do zbiornika, aby go zregenerować?

Parametry pracy i konstrukcja zmiękczacza wody określają poziom soli regeneracyjnej, jaki należy utrzymywać w zbiorniku. Dokładne informacje można znaleźć w instrukcji obsługi zmiękczacza wody. Przyjmuje się jednak, że sól w tabletkach powinna być dodawana dopiero wtedy, gdy zbiornik osiągnie połowę swojej wysokości. Ważne jest, aby utrzymywać poziom soli w zbiorniku pod kontrolą.

Regeneracja złoża jonowymiennego jest zwykle automatyczna i odbywa się zgodnie z wcześniej ustalonymi parametrami (np. po określonej ilości zmiękczonej wody lub w określonych jednostkach czasu). Zmiękczacz wody wykorzystuje sól do produkcji solanki, a następnie pobiera tyle, ile potrzeba do przepłukania złoża. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniej ilości soli w zbiorniku. Zbyt mała ilość soli uniemożliwi stworzenie roztworu o odpowiednim stężeniu i spowoduje nieprawidłową regenerację żywicy. Będziesz musiał zmierzyć się z konsekwencjami korzystania z twardej wody. Dowiedz się więcej o twardej wodzie.

Co to jest sód do zmiękczania wody?

  • Sól stosowana w zmiękczaczach wody to głównie chlorek sodu (99,1 do 99,9%), ze śladowymi ilościami metali, siarczanów i węglanów.
  • Sól jest potrzebna do wytworzenia roztworu solanki, który jest następnie wykorzystywany w procesie regeneracji złóż jonowymiennych.
  • Sól do zmiękczaczy można nabyć w postaci bloków lub proszku.
  • Konstrukcja zmiękczacza wody i jego parametry pracy określają poziom soli regeneracyjnej w zbiorniku solanki.
  • Solanka w zbiorniku powinna być uzupełniana co kilka tygodni lub miesięcy. Sól w tabletkach można dodawać do zbiornika, gdy jest on w połowie pełny.
  • Utrzymanie prawidłowej regeneracji złoża jonowymiennego wymaga kontrolowania poziomu soli w zbiorniku solanki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Image
Blog

Co to jest sód w zmiękczaczu wody?

31 października 2023

0