Sobota, 28 stycznia 2023

Jak zainstalować zmiękczacz wody w piwnicy bez drenażu?

1 listopada 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem w celu omówienia swoich potrzeb.

Otrzymuję wiele pytań od potencjalnych użytkowników zmiękczaczy wody za pośrednictwem czatu lub poczty elektronicznej. Jednym z najczęstszych problemów jest brak odpływu wody w miejscu, w którym ma się znaleźć urządzenie. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Zmiękczacz wody do płukania

Zacznę od odpowiedzi na często zadawane pytanie: Czy istnieją zmiękczacze wody, które nie wymagają płukania? Jeśli szukasz zmiękczacza wody, który regeneruje się automatycznie, to nie ma takiej opcji. Jeśli nie masz możliwości odprowadzania popłuczyn, to potrójny filtr do wody, taki jak Atlas Filtri DPTRIO SANIC 10', jest jedynym sposobem na uzyskanie miękkiej wody w całym domu. To rozwiązanie ma pewien minus: trzeba często wymieniać wkłady. Ale, jeśli chcesz tego, czego chcesz, to...

Jest to problem, z którym boryka się wielu właścicieli domów.

Z wielu sygnałów wynika, że w piwnicach, kotłowniach i garażach ze zmiękczaczami wody nie ma miejsca na odprowadzenie wody popłucznej. Jest to niezbędna część procesu regeneracji i nie sposób tego etapu pominąć.

Regeneracja żywicy jest konieczna co jakiś czas. O tym pisałem w artykule: Czy sól sprawia, że woda jest miękka? Podczas tego procesu usuwane są jony wapnia i magnezu, które zastępowane są neutralnymi jonami sodu. Wszystkie zanieczyszczenia, które zostały wypłukane, muszą zostać usunięte ze zmiękczacza wody.

Jak zainstalować zmiękczacz wody w takim otoczeniu? Najczęstszym rozwiązaniem jest umieszczenie zmiękczacza wody nad pralką wodną, np. w piwnicy. Ale czy to rozwiązanie sprawdza się za każdym razem? Czy wystarczy dokupić pompę do zmiękczacza wody, aby móc prowadzić pranie do pomieszczeń znajdujących się nad zmiękczaczem.

Czy na zmiękczaczu wody znajduje się pompa?

Warto wspomnieć, że zmiękczacze wody nie są kompatybilne z pompami. Nie posiadają jej, a takie akcesoria nie są dostępne w dodatkowym wyborze.

Działanie każdego zmiękczacza wody polega na wytworzeniu wody pod ciśnieniem, a następnie wypuszczeniu jej do kanalizacji. Urządzenia te nie działają na zasadzie grawitacji. W większości przypadków nie powinno być problemu z odprowadzaniem nieczystości do odpływu nad zmiękczaczem wody.

Warto porozmawiać ze specjalistą (hydraulikiem lub sprzedawcą w sklepie z urządzeniami do filtracji wody), gdyż każdy przypadek jest inny i będzie wymagał indywidualnej konsultacji.

Jakie warunki należy spełnić, aby przepuszczać wodę do mycia przez zmiękczacz wody do domu?
Aby rozwiązanie to zadziałało, należy spełnić kilka warunków.

Musimy odpowiedzieć sobie na te pytania:

  • Jak daleko znajduje się sieć kanalizacyjna?
  • Jak wysoko znajduje się kanalizacja?

W większości przypadków możliwe jest prowadzenie spłuczki do wysokości 1,5 do 3 metrów, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Jakie jest ciśnienie wewnątrz instalacji?

Niezwykle ważne jest określenie ciśnienia w instalacji. To ono decyduje o tym, z jaką siłą spłukiwane są ścieki do kanalizacji. Cały proces może okazać się nieskuteczny, jeśli będzie ono zbyt niskie. Należy pamiętać, że na drodze instalacji będą występowały spadki ciśnienia, ale nie mają one wpływu na proces odprowadzania popłuczyn.

Choć każda sytuacja jest inna, przyjmuje się, że odprowadzenie nad zmiękczaczem wody musi być możliwe, jeśli w instalacji panuje ciśnienie większe niż 3 bary.

Takie rozwiązanie ma swoje wady.

Należy pamiętać, że podobnie jak wiele innych rozwiązań, również odprowadzanie popłuczyn nad zmiękczacz wody ma swoje wady.

Zmiękczacze wody wyposażone są w urządzenia zabezpieczające, takie jak flotacja, mechanizmy zaworów regulacyjnych, czy kolana przelewowe. Urządzenia te zapobiegają przelaniu się wody przez górną część zmiękczacza w przypadku awarii. Do takich sytuacji może dojść, gdy woda w dalszym ciągu wlewa się do zbiornika soli.

Kolanko przelewowe działa na zasadzie grawitacji. Jeśli jest ono podłączone do zmiękczacza wody, który ma odprowadzać wodę popłuczną powyżej kolanka, cały proces zawiedzie. Należy je wyrzucić, gdyż stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wody płuczącej.

Czy istnieje możliwość wystąpienia płukania wstecznego?

Możliwe jest, że popłuczyny mogą się cofnąć do zmiękczacza wody. Dlatego też należy dokładnie zaplanować instalację. Najlepiej jest pozostawić szczelinę pomiędzy kanalizacją a rurą, która będzie używana do płukania. Zaleca się zainstalowanie syfonu w instalacji w celu jej zabezpieczenia.

Niebezpieczne są sytuacje, w których ścieki przedostają się do rury z wodą. Mogą one płynąć w kierunku zmiękczacza wody, powodując jej zanieczyszczenie.

Inne sposoby

Znam wiele osób, które, zwłaszcza mieszkańcy domów jednorodzinnych, próbują sobie radzić z praniem na swój sposób. Czasami odprowadzają je do kanalizacji deszczowej lub studni chłonnych, a następnie do gleby lub do ogrodów.

Praktyki te nie są zgodne z ogólnie przyjętymi wytycznymi i każdy, kto je stosuje, robi to na własne ryzyko.

Słona woda może uszkodzić rośliny i ekosystem po rekultywacji.

Chcesz zainstalować centralny zmiękczacz do wody w Twoim domu? Dowiedz się więcej!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz