Sobota, 9 grudnia 2023
Szukasz systemu uzdatniania wody, aby uzdatnić swoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby omówić swoje potrzeby.
Wiele polskich domów boryka się z problemem twardej wody. Nie chcemy być obojętni na jej skutki. Chcemy zminimalizować jej wpływ na całe nasze gospodarstwo domowe. Czy zmiękczacz wody to najlepszy sposób na walkę z twardą wodą? Można również rozważyć zakup filtra do wody, który posiada wkład zmiękczający.
Na terenie całego kraju można spotkać się z wysoką twardością wody. Zjawisko to jest najbardziej widoczne i łatwo rozpoznawalne. Osad na dnie czajnika Chociaż powszechna zgoda była taka, aby po prostu użyć środków do odkamieniania i zapomnieć o tym, świadomość rośnie i ludzie zaczynają dostrzegać wagę tego problemu.
Ludzie zdają sobie sprawę, że oparzenie się czajnika to najmniejsza możliwa strata spowodowana twardą wodą.
Do rozwiązania problemów z twardą wodą eksperci polecają centralne zmiękczacze wody. Urządzenia te są gwarancją redukcji twardości i zapewniają oczekiwane rezultaty. Domownicy będą zadowoleni.
Ale centralne zmiękczacze wody nie muszą być jedyną możliwością zmniejszenia twardości wody. Osoby szukające rozwiązania swoich problemów z twardością wody zwracają się w stronę filtrów narurowych z wózkami zmiękczającymi.
To rozwiązanie jest dla nich atrakcyjne przede wszystkim ze względu na cenę. Zestaw składający się z wkładu zmiękczającego i dyfuzora jest znacznie tańszy niż zakup zmiękczacza wody. Ale czy to wystarczy?
Najpopularniejszym urządzeniem filtrującym na rynku jest filtr Narur. Ponieważ montuje się je na rurach, ich zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Dostępne są w wielu rozmiarach i wariantach. Można stosować różne wkłady filtracyjne.
Najpopularniejsze są wkłady, które oczyszczają wodę z cząstek stałych. Istnieje wiele sklepów, które zajmują się sprzedażą produktów do uzdatniania wody. Możemy znaleźć wkłady odżelaziające, a także wkłady zmiękczające.
Wkłady zmiękczające występują w rozmiarach 10 cali i 20 cali. Wkład zmiękczający Aquafilter FCST20BB oraz wkład zmiękczający Aquafilter FCCST20BB to dwa przykłady takich produktów, które oferujemy w naszym sklepie internetowym.
Wnętrze wkładu wypełnione jest żywicą jonowymienną. Dzięki temu zmniejsza się twardość wody. Surowa woda jest filtrowana przez wkład zmiękczający, a jony wapnia i magnezu, które powodują twardość, są wymieniane na neutralny sód. System zmiękcza wodę, podczas gdy jony powodujące twardość pozostają na złożu filtracyjnym.
Żywica jonowymienna traci swoje właściwości wraz z upływem czasu i wzrostem natężenia przepływu. Nie ma wystarczająco dużo miejsca dla nowych jonów wapnia lub magnezu.
Istnieje możliwość ponownego użycia żywicy kationowej we wkładzie filtracyjnym przy użyciu roztworu chlorku sodu. Nie jest to powszechna praktyka, ponieważ proces regeneracji żywicy kationowej we wkładzie jest czasochłonny, skomplikowany i uciążliwy. Większość wkładów zmiękczających wodę można wymienić na nowe, jeśli ich wydajność spadnie.
Zmiękczacze wody to urządzenia centralne, które instaluje się na dopływie wody do budynku. Dostępne są zarówno w wersji kompaktowej jak i dwuczęściowej. Różnią się wyglądem, komponentami i ilością złoża filtracyjnego w środku. Istnieją małe zmiękczacze wody, takie jak Ecoperla Vita 12 i Ecoperla Slimline 14, z których każdy ma 12 litrów. Dostępne są również większe, bardziej wydajne modele. Przykładem jest Ecoperla Softower L, który może pomieścić do 60 litrów żywicy jonowymiennej.
Złoże filtracyjne stanowi żywica jonowymienna, która umożliwia wymianę jonów wapnia i magnezu na neutralne jony sodu. Zmiękczacz wody działa automatycznie. Głowica steruje procesem regeneracji i pracy.
Regeneracja odbywa się poprzez zastosowanie roztworu solanki. Jest to mieszanina wody i soli, która została wcześniej dodana do zbiornika. Film zawiera szczegółowy opis działania zmiękczacza wody.
Zmiękczacze wody i filtry narurowe z wózkami zmiękczającymi to dwa zupełnie różne produkty. Jednak mają one wiele cech wspólnych.
Zarówno zmiękczacze wody, jak i filtry narurowe z wkładami zmiękczającymi działają na zasadzie wymiany jonowej.
W obu przypadkach wykorzystuje się ten sam materiał filtracyjny, czyli żywicę jonowymienną. Zmiękczanie wody działa w ten sam sposób. W obu przypadkach w pewnym momencie dochodzi do wyczerpania pojemności złoża.
Filtracja wstępna jest wymagana zarówno w zmiękczaczach wody, jak i w filtrach narurowych z wkładami zmiękczającymi. Aby zapobiec obecności tych urządzeń w instalacji należy zastosować filtr narurowy z wkładem mechanicznym. Jego zadaniem jest wychwytywanie wszelkich cząstek stałych, które mogłyby spowodować uszkodzenie zmiękczacza wody lub obniżyć jego skuteczność.
Czas poznać różnice pomiędzy centralnymi zmiękczaczami wody a filtrami z wózkami zmiękczającymi.
Podstawową różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest ich skuteczność. Zmiękczacze wody są fabrycznie ustawione na redukcję twardości wody. Jeśli ktoś nie chce całkowicie korzystać ze zmiękczaczy wody (niektórym może przeszkadzać, że trudno im spłukać nim szampon czy mydło), może regulować twardość wody na wyjściu za pomocą mieszacza. Użytkownik może wybrać rodzaj wody, której chce używać i dostosować ją do swoich potrzeb.
Filtry narurowe nie mają żadnego wpływu na twardość wody. Ponadto, początkowa redukcja jest bardziej precyzyjna niż późniejsze etapy.
Filtry narurowe wykorzystujące wkłady zmiękczające mają bardzo małą powierzchnię filtracyjną. Woda szybko przepływa przez wkład i nie pozostaje zbyt długo w kontakcie z żywicą jonowymienną. Ma to znaczący wpływ na skuteczność procesu zmiękczania wody. Żywotność złoża wynosi około 3 miesięcy. Może jednak trwać dłużej, jeśli parametry wody są gorsze od idealnych.
Zmiękczacze wody zapewniają bardzo dużą powierzchnię filtracji. Woda jest w stanie stykać się z nią przez wystarczająco długi czas, aby zmiękczyć ją równomiernie i dokładnie. Cały proces przebiega sprawnie przez wiele lat, ponieważ złoże podlega regularnej regeneracji.
Nawet woda o bardzo wysokiej twardości może być obsługiwana przez centralne zmiękczacze wody. Parametr ten jest nieistotny, ponieważ każda operacja zmiękczania wody jest wykonywana równie dokładnie i skutecznie.
W przypadku niskiej twardości wody można zastosować filtry Narur z wkładami zmiękczającymi. Wysoki poziom twardości wody powoduje, że stosowanie tego typu urządzeń jest nieopłacalne ze względu na konieczność częstej wymiany wkładów i słabe efekty.
Choć filtr narur z wkładami zmiękczającymi jest z pewnością tańszy od profesjonalnego zmiękczacza wody, to jednak jego eksploatacja jest kosztowna.
Może się okazać, że zakup wkładu jest bardziej kosztowny niż koszt utrzymania centralnego zmiękczacza wody. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz wyższe poziomy twardości.
Eksperci odradzają instalowanie filtrów narurowych z wkładami zmiękczającymi dla całego systemu. Są one mało wydajne, mają słabe efekty i mogą generować znaczne koszty eksploatacyjne.
Centralny zmiękczacz wody zapewnia lepsze efekty i niskie miesięczne koszty utrzymania. Woda ma szansę przez długi czas mieć kontakt ze złożem i ulega dokładnej wymianie jonowej. Urządzenie to będzie służyło przez wiele lat i zapewni dostęp do miękkiej wody nawet przy dużej twardości wody i jej zużyciu.
Komentarze (0)