Sobota, 9 grudnia 2023
Ludzie coraz częściej zwracają uwagę na jakość dostarczanej im wody. Czysta, miękka woda jest dobra dla zdrowia oraz dla urządzeń domowych i armatury. Jakie są główne rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze uzdatniacza wody Jaki filtr do wody wybrać?
Woda jest najbardziej niezbędną substancją na Ziemi. Dzięki niej możliwe jest istnienie życia. Ludzie stają się coraz bardziej świadomi znaczenia jakości wody dla ich zdrowia i trwałości urządzeń gospodarstwa domowego. Dlatego właśnie domowe oczyszczacze wody zyskują coraz większą popularność. Jaki jest najlepszy filtr do wody dla Ciebie? Możesz wybrać zmiękczacz, dzbanek filtrujący lub profesjonalną odwróconą osmozę. Na co zwracać uwagę przy wyborze filtra do wody? Oto nasz zbiór wiedzy na temat filtrów do wody.
Polskie gospodarstwa domowe zaopatrują się w wodę głównie z sieci wodociągowej. Rzadko korzysta z własnej studni. Wodociągi w okolicy uzdatniają wodę, zanim trafi ona do użytkowników. Problemem jest natomiast sieć wodociągowa. Często pozostawia ona wiele do życzenia. Wtórne zanieczyszczenie osadem i/lub rdzą jest możliwe w starszych budynkach. Dodanie chloru w celu zabicia bakterii i innych mikroorganizmów może powodować wyraźny smak wody wodociągowej.
Wysoka twardość wody jest powszechnym problemem w wielu polskich miastach. Odpowiadają za nią związki wapnia i magnezu, które nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, ale mogą powodować osadzanie się kamienia na armaturze i naczyniach. Kamień skraca żywotność urządzeń grzewczych i systemów grzewczych oraz obniża ich sprawność. Herbata i kawa po wypraniu ubrań pozostawiają na skórze kożuch. Włosy i skóra są również suche i podrażnione od kąpieli.
Przydomowa studnia może być źródłem jeszcze większych problemów, ponieważ nie jest w żaden sposób kontrolowana. Może ona zawierać dużą ilość zanieczyszczeń, przekroczone normy żelaza i manganu oraz mikroorganizmy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nieuzdatniona woda studzienna może prowadzić do problemów żołądkowych.
Jak już wspomnieliśmy, woda z kranu nie zawsze jest najlepsza. Warto zadbać o utrzymanie jej jakości. Zanim dobierzemy odpowiednie urządzenia do uzdatniania wody, należy najpierw sprawdzić parametry wody wodociągowej. Jeśli korzystamy z wody wodociągowej, o wyniki analizy wody możemy poprosić w przedsiębiorstwie wodociągowym lub w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Można też skontaktować się z administratorem, do którego obowiązków należy kontrola jakości wody w bloku mieszkalnym. Jeśli uzyskane przez nas informacje nie będą satysfakcjonujące, można wysłać próbkę wody do laboratorium, aby zlecić własne, płatne badania.
Ważne jest, aby badać wodę.
W przypadku posiadania własnego ujęcia wody konieczne są regularne badania. Ponieważ jakość wody zależy od środowiska, zawsze ryzykowne jest czerpanie wody ze studni. Aby wybrać najlepszy uzdatniacz wody, musimy znać skład wody ze studni. W przeciwnym razie może się okazać, że jest on niewystarczający.
Woda wykorzystywana jest niemal na każdym etapie naszego życia. Woda jest najbardziej niezbędną substancją, z której korzystamy i bez której nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Aby spełniała swoją funkcję, musi być wysokiej jakości i spełniać określone parametry. Dlatego poddajemy ją uzdatnianiu wody.
Uzdatnianie wody to proces, który przywraca zanieczyszczonej wodzie czystość wymaganą dla danego zastosowania.
Uzdatniacze wody to urządzenia, które poprawiają jakość wody. Wszystkie rodzaje filtrów i zmiękczaczy mogą być stosowane w warunkach domowych. Dzięki nim woda staje się miękka, czysta i smaczna. Istnieje wiele poziomów oczyszczania w zależności od wybranego filtra. Jedne filtry usuwają z wody osady, inne poprawiają jej walory organoleptyczne. Inne działają kompleksowo, zapewniając doskonałe parametry.
Na rynku uzdatniaczy wody dostępnych jest wiele technologii, które mogą poprawić jej jakość i zapewnić pożądane parametry. Każdy filtr, wkład, technologia i złoże ma inne działanie. Ważne jest, aby wybrać odpowiednią metodę dla siebie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje filtrów do wody.
Jaki filtr do wody powinieneś wybrać? Różne rodzaje filtrów do wody
Uzdatniacze wody nie są przeznaczone do pracy wiecznej. Każdy filtr posiada wkład wymienny, który należy wymieniać co kilka miesięcy. Membrany osmotyczne pracują przez wiele lat ze stałą wydajnością, ale to wyjątek. Żywotność elementów wymiennych zależy od ilości zużywanej wody i stopnia jej zanieczyszczenia, ale zazwyczaj nie odbiega od zaleceń producenta. Poniżej przedstawiamy najczęściej zalecane okresy eksploatacji:
Nieco inaczej wygląda to w przypadku zmiękczaczy wody. Zmiękczacz posiada złoże filtracyjne, które może być używane nawet przez 10 lat. Wymaga on jednak regularnej regeneracji. Odbywa się to poprzez umieszczenie soli regeneracyjnej w pojemniku wewnątrz urządzenia. Zmiękczacz zajmuje się resztą.
O tym, który z nich będzie najlepszy, decyduje przeznaczenie uzdatniacza wody. Niektóre filtry mogą dostarczać czystą wodę tylko do jednego pomieszczenia. Inne umieszczane są pod kranem i są w stanie zapewnić wodę dla całego domu. Małe filtry mogą być używane do uzdatniania wody w małych mieszkaniach, np. filtr do prysznica lub filtr do ekspresu do kawy. Oferują one mniejszą skuteczność uzdatniania wody niż duże, profesjonalne urządzenia, takie jak zmiękczacze czy systemy odwróconej osmozy. Który filtr do wody jest najlepszy?
Uzdatnianie wody może być wykonane na dwa sposoby. Jednym z nich jest zainstalowanie filtra pod zlewem, a drugim uzdatnianie jej w całości. W tym przypadku uzdatniacz wody jest instalowany w miejscu, które umożliwia rozprowadzenie przefiltrowanej wody po całym domu. Najczęściej zmiękczacz lub filtr mechaniczny instaluje się za wodomierzem (w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym).
Zmiękczacz to urządzenie, które redukuje twardość wody poprzez zastosowanie specjalnego złoża. Można go podłączyć w odpowiednim miejscu, aby w całym domu była miękka woda. Skorzysta na tym armatura kuchenna i łazienkowa, zmywarka, pralka i inne urządzenia, które mają kontakt z wodą. Urządzenie to ma jedną wadę. Zmiękczacz nie usuwa z wody zanieczyszczeń, nie poprawia też jej smaku. Do tego celu lepiej nadają się filtry narurowe.
Różne rodzaje filtrów narurowych mogą służyć różnym celom w zależności od rodzaju i wypełnienia. Filtry osadowe lub siatkowe usuwają zanieczyszczenia mechaniczne, natomiast wkłady węglowe poprawiają smak i zapach wody. Ważne jest, aby posiadać zarówno zmiękczacz, jak i filtr wstępny. Te dwa uzdatniacze wody doskonale się uzupełniają. Filtr mechaniczny zainstalowany przed zmiękczaczem dodatkowo chroni go przed uszkodzeniem i szybkim zużyciem.
Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości naszej wody pitnej. Najczęściej filtry montowane są pod zlewem lub bezpośrednio nad kranem. Podobnie jak w przypadku filtrów narurowych powyżej, rodzaj wypełnienia również determinuje właściwości filtra. Wkład z węglem aktywnym może być stosowany do poprawy smaku i koloru lub do uzyskania czystej wody poprzez system odwróconej osmozy.
Jeśli posiadamy już filtr do całego domu, sensowne jest zainstalowanie filtra kranowego lub podzlewozmywakowego. Chociaż usuwają one większość zanieczyszczeń, nie gwarantują najwyższej jakości wody. Dobrym pomysłem jest posiadanie w domu dodatkowego filtra do wody pitnej. Poziom sodu w naszej wodzie wzrośnie, jeśli mamy w domu zainstalowany zmiękczacz. Warto rozważyć zastosowanie filtra osmotycznego, który usunie nadmiar sodu z dostarczanej wody.
Znanym i powszechnie stosowanym rozwiązaniem są dzbanki filtrujące. Te poręczne oczyszczacze są atrakcyjne, ponieważ są zarówno niedrogie, jak i wygodne. Nie wymagają instalacji, można je kupić i eksploatować za niewielkie pieniądze. Zawsze jednak mają jakieś wady. Chociaż dzbanki filtrujące mogą poprawić smak i kolor, ich skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń z wody nie jest duża. Filtrują też wodę powoli, więc nie sprawdzą się, jeśli potrzebujemy dużej ilości wody na raz. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli jesteś poza domem przez jakiś czas i chcesz poprawić jakość wody. w hotelu podczas wakacji.
Jaki filtr do wody jest najlepszy do wody w bloku? Blok mieszkalny może mieć wiele ograniczeń, które utrudniają instalację dużego urządzenia uzdatniającego. Najlepiej jest skoncentrować się na małych filtrach, które oczyszczają wodę tylko w określonych obszarach.
W mieszkaniu w bloku dobrze sprawdzi się filtr odwróconej osmozy lub inny filtr do wody pitnej. Możesz wybierać spośród różnych rozmiarów, nawet tych kompaktowych. Jeśli jednak nadal masz problem ze znalezieniem miejsca pod zlewem, rozwiązaniem może być mniej wydajny filtr kranowy. Mały filtr prysznicowy zapewni delikatną kąpiel, a filtr do ekspresu do kawy zapewni Ci gładką, czystą filiżankę kawy.
Na rynku możemy znaleźć mniejsze modele, jeśli interesuje nas profesjonalny zmiękczacz wody, np. Ecowater Ecowater eVolution 100 Compact i Ecowater Ecowater eVolution Dual ED. Do zmiękczacza należy podłączać tylko zimną wodę, to wszystko. Twardość ciepłej wody pobieranej z sieci nie zmieni się, jeśli będzie.
Przed wyborem uzdatniacza wody należy zadać sobie kilka pytań. Dlaczego warto zastosować uzdatniacz wody Jakie parametry wody chciałbyś poprawić? Jaka kwota pieniędzy i wolna przestrzeń jest mi potrzebna? Dopiero po udzieleniu odpowiedzi na te pytania możemy zbadać rynek oferowanych produktów. Zmiękczacz wody jest niezbędny do usuwania kamienia z kranów i czajników. Do wody pitnej zalecany jest profesjonalny system odwróconej osmozy lub podstawowy filtr podzlewozmywakowy z węglem aktywnym.
Komentarze (0)