Sobota, 9 grudnia 2023

Dlaczego moja woda z kranu jest mętna?

27 stycznia 2022

0

Mętna lub mleczna woda z kranu może być powodem do niepokoju w domu, choć zazwyczaj nie jest to poważny problem. W Wielkiej Brytanii jakość wody jest generalnie wysoka dzięki rygorystycznym testom, jakim jest poddawana, choć zdarzają się pojedyncze problemy, które mogą mieć wpływ na dzielnice, a nawet pojedyncze gospodarstwa domowe.

Co powoduje mętną wodę z kranu? Czy można ją bezpiecznie pić? Jakie są rozwiązania?

Istnieje kilka możliwych przyczyn mętnej lub mlecznej wody kranowej, z których każda wymaga innego rozwiązania:

Powietrze uwięzione w rurociągu

Najczęstszą przyczyną mętnej wody jest woda napowietrzona. Jeśli nastąpiła zmiana ciśnienia w sieci wodociągowej, np. pękła rura lub prowadzone są lokalne prace naprawcze, powietrze może zostać uwięzione w wodzie płynącej w rurach i wydalone przez krany.

Jeśli mętna woda jest spowodowana przez uwięzione powietrze, w ciągu minuty naturalnie zniknie w szklance. Mętna woda będzie się oczyszczać od dołu do góry, w miarę jak drobne mikropęcherzyki powietrza będą unosić się do góry. Jeśli woda z kranu z gorącą wodą jest mętna, może to oznaczać problem z kotłem i należy jak najszybciej skontaktować się z hydraulikiem.

Dobrym sposobem na określenie, czy jest to problem z domowej instalacji rurowej lub szerszej sieci zasilającej jest sprawdzenie, czy sąsiedzi doświadczają tego samego problemu. Jeśli problem jest odizolowany tylko do swojej nieruchomości, to jest to, gdzie może trzeba skontaktować się z hydraulikiem lub rady lokalnej, aby sprawdzić, czy jest to problem z przewodu gospodarstwa domowego.

Jeśli uważasz, że przyczyną mętnej wody jest napowietrzanie, oznacza to, że woda jest całkowicie bezpieczna do picia. Jeśli uważasz, że jest to nieestetyczne, uruchom kran na kilka sekund przed napełnieniem szklanki, aby usunąć uwięzione powietrze.

Jeśli problem utrzymuje się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z lokalnym dostawcą wody, aby sprawdzić, czy nie są prowadzone jakieś bieżące prace naprawcze, które mogą dotyczyć danego obszaru.

Cząstki stałe w sieci wodociągowej

Gdy woda przepływa przez sieć, może zbierać pewne osady lub cząstki stałe, takie jak piasek, muł lub skały, które nie rozpuszczają się w pełni, pozostawiając wodę mętną.

W przeciwieństwie do pęcherzyków powietrza, jeśli mętna woda jest spowodowana przez cząstki stałe, nie będzie łatwo oczyścić i może być w stanie dostrzec pojedyncze kawałki osadów, jeśli są wystarczająco duże.

Większość cząstek stałych jest nieszkodliwa, z głównym problemem jest to, że może spowodować wodę, aby wyglądać brudne. Jednakże, jeśli używasz prywatnego zaopatrzenia w wodę, takie jak odwiert lub studni, i wykorzystują filtr UV do sterylizacji wody, cząstki stałe mogą osłonić szkodliwe bakterie z filtracji UV, co czyni bardziej podatne na choroby przenoszone przez wodę.

Jeśli jesteś zaniepokojony przez ilość cząstek stałych w dostawie wody, może warto rozważyć mechaniczny system filtracji wody. Dobrym przykładem może być obudowa filtra wody ze specjalistycznym filtrem osadowym typu drop-in.

Twarda woda

Jeśli mieszkasz w regionie o twardej wodzie (możesz to sprawdzić tutaj), w Twoich rurach lub urządzeniach może osadzać się kamień, który może powodować mętnienie wody.

Ponieważ kamień wapienny powstaje podczas podgrzewania twardej wody, ten kredowobiały osad znajduje się zazwyczaj po zagotowaniu wody w czajniku, ale może on również powstawać w kranach i rurach podłączonych do bojlera lub podgrzewaczy wody.

Chociaż nie ma żadnych problemów zdrowotnych związanych ze spożywaniem mętnej wody spowodowanej twardą wodą, przebarwienia w napojach na bazie wody mogą być mniej atrakcyjne, zwłaszcza jeśli kredowe osady gromadzą się na kranach i innych urządzeniach.

Twarda woda jest spowodowana dużą ilością pewnych składników mineralnych, istnieje kilka różnych sposobów na usunięcie ilości minerałów, które powodują twardą wodę i mętną wodę, w tym filtry wody z inhibitorami kamienia polifosforanowego, zmiękczacze wody i urządzenia do uzdatniania wapnia.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz