Sobota, 9 grudnia 2023

Uzdatnianie wody w salonie fryzjerskim

31 października 2023

0

Woda jest kluczowym elementem w salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Woda najwyższej jakości jest wymagana do świadczenia usług na najwyższym poziomie. Właściciele bywają odpowiedzialni za utrzymanie najlepszych parametrów wody. Jakie zanieczyszczenia wody mogą mieć negatywny wpływ na sukces salonu? Co należy zrobić? Jak uzdatniać wodę w salonie?

Salony fryzjerskie i bezpieczeństwo wody

Lokal musi być dostosowany do aktualnych Rozporządzeń Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaleca się, aby jeszcze przed oddaniem lokalu do użytku uzyskać pozytywną opinię sanitarną o spełnieniu wymagań higieniczno-sanitarnych w lokalu. Istotne do sprawdzenia są kwestie wodno-kanalizacyjne, w tym dostępność wody pitnej i jej jakość. Należy o tym pamiętać, szczególnie w przypadku zaopatrywania się we własną wodę.

Salon fryzjerski musi posiadać oddzielne stanowisko do mycia i farbowania włosów, wyposażone w umywalkę oraz zimną i ciepłą wodę. Jeśli w budynku nie ma źródła ciepłej wody, należy zainstalować urządzenia do podgrzewania wody. System kanalizacyjny musi być opróżniony ze ścieków pochodzących z urządzeń sanitarnych w salonie fryzjerskim.

Do czego służy woda w salonie fryzjerskim?

Woda jest niezbędnym elementem codziennej pracy w salonie. W pierwszej kolejności wykorzystywana jest do celów domowych i socjalnych. Pomieszczenia sanitarne muszą być wyposażone w wodę, która jest bezpieczna do spożycia przez ludzi. Napoje na bazie wody są przygotowywane przez pracowników dla siebie i swoich gości. Ważne jest, aby napoje były wysokiej jakości. Nawet drobne szczegóły mogą wiele powiedzieć o jakości usług salonu fryzjerskiego, dbałości o szczegóły i trosce o zaspokojenie potrzeb gości. Ważne jest, aby kawa lub herbata nie miała nieestetycznych osadów, a także miała wyraźny smak i aromat. Woda jest również niezbędna w salonie do wykonywania usług, takich jak mycie głowy czy zwilżanie włosów.

Co może spowodować problem w salonie fryzjerskim, jeśli w wodzie znajdują się zanieczyszczenia?

Konkurencja jest zacięta. Wiele salonów fryzjerskich stara się znaleźć sposoby na wyróżnienie się i zaoferowanie gościom bardziej luksusowych usług. Oferowanie usług na najwyższym poziomie, takich jak wysokiej jakości kosmetyki i woda, może być jednym ze sposobów na wyróżnienie się. Woda może mieć znaczący wpływ na kondycję włosów, nawet po jednym myciu. Dobrym przykładem jest wizyta w hotelu. Ważne jest, aby woda była wysokiej jakości i wolna od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Może to być szkodliwe zarówno dla obiektu, jak i jego klientów.

Zanieczyszczenie wody może powodować wiele awarii technicznych, które będą wymagały kosztownych napraw i części zamiennych.

Zanieczyszczenia mechaniczne

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie mogą powodować wiele problemów. Zanieczyszczenia stałe, takie jak rdza i pozostałości osadów, żwir i piasek, mogą wnikać głęboko do systemu w przypadku awarii zasilania wodą i powodować uszkodzenia, problemy z przepływem i spadek wydajności przepływu. Stanowi to poważne zagrożenie dla urządzeń sanitarnych i sprzętu do uzdatniania wody w salonie fryzjerskim. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule Filtry mechaniczne - dlaczego są potrzebne.

Wysoki stopień twardości wody

Głównym problemem w salonach fryzjerskich jest wysoki stopień twardości wody. Im twardsza woda, tym więcej i szybciej osadza się na niej kamienia. Kamień jest poważnym problemem z technicznego punktu widzenia. Twarda woda może powodować wiele problemów, w tym osady na instalacjach wodno-kanalizacyjnych i armaturze, a także szybsze tempo korozji. Ale co najważniejsze, jest bardzo szkodliwa dla włosów.

Twarda woda nie jest dobrym wyborem dla salonów fryzjerskich, które chcą świadczyć usługi wysokiej jakości. W artykule zatytułowanym Czy twarda woda szkodzi włosom i skórze głowy wyjaśniłem już, jak szkodliwa jest twarda woda. Wysoki stopień twardości wody może wysuszać włosy. Stają się one łamliwe, matowe i trudne do rozczesania. Włosy mogą nie układać się prawidłowo, a broda lub wąsy mogą się niepotrzebnie kręcić z powodu twardej wody.

Podczas mycia włosów twardą wodą, naturalne oleje we włosach są usuwane. Powoduje to, że stają się suche, szorstkie, blakną i wyglądają na pozbawione życia. Znacznie trudniej jest usunąć kosmetyki z włosów i skóry głowy, gdy używana jest twarda woda. Mogą one pozostać na powierzchni i sprawić, że włosy szybciej się przetłuszczą. Niespłukane kosmetyki na skórze głowy mogą powodować łupież. Skóra może się łuszczyć, jeśli tlen nie dociera do niej przez warstwę odżywek i szamponów.

W praktyce wyniki są zupełnie inne. Wydaje się, że zmiękczanie wody jest znacznie skuteczniejszą metodą walki z jonami wapnia i magnezu, które powodują twardość wody.

Żelazo i mangan w wodzie

W wodzie głębinowej żelazo i mangan mogą występować w dużych ilościach. Może to stanowić duży problem, jeśli salon fryzjerski korzysta z własnej wody. W kontakcie z tlenem żelazo i mangan zaczynają wytrącać się z wody w postaci nierozpuszczalnej. Pozostają one w rurach i systemach jako osad, zatykając je, powodując spadki wydajności, problemy energetyczne i problemy z przepływem. Osady są nieestetyczne i mogą uszkodzić armaturę. Mogą również negatywnie wpływać na procesy w salonie, takie jak mycie włosów.

Uzdatnianie wody dla salonów fryzjerskich

Najpopularniejsze rozwiązania wybierane przez właścicieli salonów to filtracja mechaniczna i zmiękczacze. Filtry mechaniczne oddzielają cząstki stałe od wody. Eliminuje to ryzyko zatkania rur, problemów z myjnią fryzjerską i hydrauliką w całym obiekcie. Nawet w przypadku awarii sieci wodociągowej, woda pozostanie czysta i wolna od piasku czy rdzy. To najlepszy sposób na ochronę drugiej najpopularniejszej grupy urządzeń, jaką są zmiękczacze wody.

Zmiękczacze wody stały się najpopularniejszym rozwiązaniem eliminującym skutki wody o wysokim poziomie twardości. Mamy dostęp do miękkiej, pozbawionej kamienia wody, która idealnie nadaje się do mycia włosów. Sprawdź artykuł Przemysłowe zmiękczanie wody: Jakiego sprzętu używać, aby uzyskać więcej informacji. Kolumna węglowa jest również dobrym rozwiązaniem dla salonów fryzjerskich. Może być używana do usuwania chloru, jego pochodnych i innych szkodliwych zanieczyszczeń. Ten artykuł, Węgiel aktywny lub doskonała adsorpcja, zawiera wiele przydatnych informacji.

Najlepiej jest zamówić badanie próbki wody, jeśli woda w salonie fryzjerskim pochodzi bezpośrednio z salonu. Można wtedy oszacować problem i jego zasięg. Nierzadko zdarza się, że woda zawiera zbyt dużo żelaza lub manganu. Profesjonalny odżelaziacz, odmanganiacz i wstępne napowietrzanie wody będzie najlepszym rozwiązaniem takich problemów.

Salony fryzjerskie powinny wybrać najlepszą dla siebie metodę uzdatniania wody.

Wybrane metody uzdatniania wody i konkretne rozwiązania powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego salonu fryzjerskiego. Wynika to z faktu, że każdy salon ma inne warunki, zużycie wody i kwestie związane z jakością wody. Rezultaty będą inne w przypadku konieczności uzdatniania jedynie wody z kranu, a zupełnie inne w przypadku korzystania z własnego ujęcia wody. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia najlepszych metod uzdatniania wody. Profesjonalna analiza wody i wywiad mogą pomóc w dopasowaniu najlepszych metod uzdatniania wody. Następnie można wybrać system uzdatniania wody, który jest wydajny, skuteczny i ekonomiczny. Instalacja rozpoczyna się po zatwierdzeniu projektu. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Image
Blog

Co to jest sód w zmiękczaczu wody?

31 października 2023

0