Środa, 7 grudnia 2022

Uzdatnianie wody szpitalnej

25 października 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Szpitale to budynki użyteczności publicznej, w których woda jest ważnym zasobem. Służy ona do wielu celów i musi być najwyższej jakości, aby spełniała swoje zadanie. Jakiego rodzaju wody potrzebuje szpital? Jaka jest jego dokładna lokalizacja? Jak uzdatniana jest woda używana w szpitalach?

Szpitale są ważnymi obiektami publicznymi. Głównym celem szpitala jest zapewnienie opieki pacjentom. Musi on jednak również być w stanie funkcjonować jako sprawnie działający obiekt. Woda jest niezbędna, aby szpital mógł funkcjonować we wszystkich obszarach. Jakość wody będzie się różnić w zależności od zastosowania. Dziś omówimy, jak przygotować wodę do użytku szpitalnego.

Gdzie w szpitalu potrzebna jest woda?

Szpitale nie są typowymi miejscami pod względem zapotrzebowania na wodę. Łączą w sobie zarówno tradycyjne rozwiązania techniczne, takie jak systemy grzewcze, ale także bardziej specyficzne, takie jak sale operacyjne, pomieszczenia dla osób z obniżoną odpornością, stacje dializ czy sterylizatornie. Szpitale powinny mieć wodę spełniającą wszystkie wymagania szpitalnych norm sanitarnych. Rozwiązania te muszą zapewniać nie tylko niezawodność, ale także bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pacjentów i personelu.

Szpitale pełnią wiele funkcji. Woda jest używana w szpitalach do wielu celów, w tym do celów spożywczych i higienicznych, w kuchniach szpitalnych, w pralniach szpitalnych, do sterylizacji, w stacjach dializ, w laboratoriach do ogrzewania, chłodzenia i celów przeciwpożarowych.

Usługi dla pacjentów

Pacjenci są tymi, którzy korzystają z wody w szpitalach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu jest dostęp do wody. W szpitalnych łazienkach również jest woda. Staje się ona niezbędnym medium dla działania i diagnostyki nowoczesnej aparatury.

Pobyty w szpitalach mają na celu pomóc pacjentom w jak najszybszym powrocie do zdrowia. Wynika to po części z komfortu pacjenta. Normy dla wody pitnej w łazienkach i pokojach powinny być najwyższe. Żelazo, mangan i wysoki poziom twardości wody mogą powodować problemy z włosami i skórą u pacjentów. Zanieczyszczenia te mogą również powodować problemy z utrzymaniem czystości, kwestie higieniczne, zwiększone zużycie środków czystości oraz zwiększony wysiłek personelu. Woda o najlepszej jakości pozwoli zaoszczędzić pieniądze, zapewni komfort i utrzyma powierzchnie w czystości.

Personel korzysta również z wody z kranów w pokojach, aby utrzymać higienę i czystość. Wielu pacjentów używa jej również do picia. Ważne jest, aby przestrzegać najwyższych standardów jakościowych.

Woda dla kotłów parowych

Woda używana w systemach zamkniętych do ogrzewania. Temperatura, jaką osiąga woda, zależy od wymagań grzewczych budynku. Szpital będzie musiał podgrzać więcej wody, jeśli temperatura na zewnątrz jest niższa niż wewnątrz. Więcej informacji można znaleźć w artykule Kotły parowe - Oszczędności wynikające z instalacji systemów uzdatniania wody. Uzdatnianie wody dla wytwornic pary. Dlaczego produkcja pary wymaga uzdatniania wody.

Woda do użytku domowego i innych celów socjalnych.

Obejmuje to wodę dla kuchni szpitalnych. Jest ona używana do przygotowywania gorących napojów i posiłków dla pacjentów i personelu. Jest również używana do zasilania przemysłowych zmywarek do naczyń. Do tych zastosowań wymagana jest woda o odpowiednim smaku, zapachu i barwie. Powinna również charakteryzować się niskim poziomem mętności. Ważne jest, aby używać wody o niskiej twardości, aby chronić sprzęt AGD w kuchni. Poprawi to wydajność i rezultaty zmywania bez użycia dużej ilości detergentów.

Kategoria ta obejmuje również wodę używaną w pralniach szpitalnych. Woda ta powinna mieć bardzo stabilne parametry. Istotną kwestią jest również twardość wody. Miękka woda jest korzystna dla pralek, ponieważ chroni ich elementy i zapobiega przedwczesnemu zniszczeniu. Podobnie jak w przypadku zmywarek, środki piorące potrzebne są w znacznie mniejszych ilościach. Ich zużycie może być zredukowane nawet o 60%, co jest dobrą wiadomością dla środowiska i szpitali.

Woda do zadań specjalnych

Woda jest potrzebna do badań i uzdatniania, a także w laboratoriach. Do transportu wody potrzebnej do hemodializy wymagane są specjalne systemy. Musi ona charakteryzować się wysoką czystością chemiczną i mikrobiologiczną. Może być również używana do sterylizacji pomieszczeń. Woda ta nazywana jest wodą ultraczystą. W instalacjach tych stosuje się specjalne materiały, które mają dłuższą żywotność.

Do określenia wody przeznaczonej do tych zadań stosuje się specjalne wytyczne. Na przykład woda używana w dializoterapii jest określona przez normy Asociation for the Advancament of Medical Instrumantation. Normy te określają maksymalne dopuszczalne stężenia substancji w wodzie do dializ. Nieprawidłowe parametry wody przeznaczonej do dializ mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjentów.

Woda w szpitalach - zasilanie

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zaopatrzenie szpitali w wodę. Jest to krytyczne medium, które musi być stale dostarczane do placówki. Nie można sobie pozwolić na przerwy w jego dostawie. Obiekty szpitalne posiadają dwa przyłącza wody, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przerw w dostawie wody. Głównym przyłączem wody jest woda z sieci wodociągowej oraz z ujęcia szpitalnego. Ta ostatnia prawie zawsze wymaga uzdatniania. Zapasowe źródła wody mogą być wykorzystywane w celu zapewnienia wody dla potrzeb działalności szpitala przez co najmniej 12 godzin.

Szpitale najczęściej korzystają z zewnętrznego systemu zaopatrzenia w wodę. Wynika to z faktu, że woda wodociągowa musi spełniać wymagania przepisów. Jest ona bardzo czysta zarówno pod względem chemicznym, jak i mikrobiologicznym. Możliwe jest jednak skażenie mikrobiologiczne odcinka rury. awaria. Szpitalne systemy wodne nie powinny być budowane w sposób umożliwiający wzajemne oddziaływanie na siebie materiałów. Może to prowadzić do skażenia wody lub zmniejszyć trwałość systemu.

Szpitale mogą posiadać własne systemy zaopatrzenia w wodę.

  • System zaopatrzenia w wodę do użytku domowego
  • System zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową
  • Instalacje zaopatrzenia w wodę do celów specjalnych
  • System wody grzewczej

Każda instalacja powinna być regularnie kontrolowana i sprawdzana pod kątem występowania bakterii Legionella. Unia Europejska wprowadziła również nowe przepisy, które wymagają monitorowania dodatkowych parametrów, takich jak produkty uboczne dezynfekcji wody, takie jak chloran czy chloryn.

Szczególna uwaga poświęcona Legionelli

Szpitale zwracają szczególną uwagę na kontrolę bakterii legionella w systemach ciepłej i zimnej wody. Bakterie te można znaleźć w jednym z wcześniejszych artykułów: Uwaga! Bakterie Legionella w domowych instalacjach wodociągowych

Uzdatnianie wody w szpitalach

Szpitalna stacja uzdatniania wody powinna być dostosowana do jego specyficznych potrzeb. Jeśli szpital posiada własne ujęcie wody, konieczne będzie przeprowadzenie profesjonalnej analizy wody, która obejmuje zarówno badania fizykochemiczne, jak i mikrobiologiczne. Specjaliści ustalają najbardziej efektywne metody uzdatniania wody w oparciu o potrzeby szpitala, wymagania prawne oraz producentów urządzeń.

Ważne jest, aby z wody kotłowej używanej do celów grzewczych usunąć wszystkie substancje stałe. Zmiękczanie wody za pomocą izotopów jest dobrym rozwiązaniem, aby zachować sprawność urządzeń i zapobiec możliwości nagrzewania się kotła. Informacje o kotłowniach można znaleźć w artykułach cytowanych powyżej.

Woda używana do celów specjalnych, np. w szpitalnych sterylizatorniach, musi być ultraczysta. Musi być pozbawiona zanieczyszczeń i minerałów. Przygotowanie wody polega najczęściej na procesie demineralizacji. Pisałem o tym w artykule: Demineralizacja w przemyśle - co to znaczy? Jest to najczęstsze zastosowanie przemysłowych systemów odwróconej osmozy. Urządzenia te stosowane są nie tylko w szpitalach, ale również w laboratoriach oraz przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Dowiedz się więcej o przemysłowych systemach odwróconej osmozy o dużych wydajnościach w artykule: Odwrócona osmoza przemysłowa

W szpitalach również stosuje się dezynfekcję wody. Chroni ona obiekty przed wtórnymi zanieczyszczeniami i drobnoustrojami. Szczególnie ważna jest ochrona przed bakteriami Legionella i ecoli. Możliwa jest dezynfekcja chemiczna. Dobrym wyborem jest generator dwutlenku chloru. Jako dodatkowe źródło ochrony coraz częściej stosowane są lampy bakteriobójcze. Jest to niewątpliwa zaleta.

Zmiękczanie wody jest istotnym elementem wyposażenia szpitali. Zmiękczacze wody w obszarze centralnym przygotowują wodę dla pralni szpitalnych, kuchni oraz dla pacjentów i personelu na terenie szpitala.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz