Środa, 7 grudnia 2022

W przypadku oczyszczalni należy zastosować chlorator (chlorator) lub komorę chlorowania.

6 października 2022

0

Pojawił się nowy gadżet, który jest dedykowany centralnym zmiękczaczom wody. Wielu producentów oferuje w swoich ofertach również generatory chloru. Czym jest generator chloru? Znany również jako "chlorator" lub "ogniwo chlorujące", jest to urządzenie elektroniczne, które wytwarza chlor. Dlaczego warto go zainstalować? Do czego służy?

Co to jest chlorator (chlorator)?

Elementem wyposażenia głowicy sterującej jest generator chloru. To niewielkie, zautomatyzowane urządzenie dezynfekuje złoże filtracyjne i wewnętrzne urządzenia do uzdatniania wody wolnym chlorem. Urządzenie to służy do dezynfekcji stacji uzdatniania wody, które zostały zregenerowane przy użyciu roztworu solanki. Regeneracja urządzenia trwa zaledwie kilka minut, aby chlorować złoże.

Co robi generator chloru dla stacji uzdatniania wody?

Znane są dezynfekujące właściwości wolnego chloru, który jest wytwarzany przez generator chloru. Wykorzystywany jest do dezynfekcji studni, a na jeszcze większą skalę sieci wodociągowej. odpowiada za czyszczenie urządzenia do uzdatniania wody wewnątrz oraz odświeżanie złoża filtracyjnego. Cały proces jest całkowicie bezpieczny zarówno dla urządzenia, jak i dla użytkowników. Uniemożliwia rozwój mikroorganizmów wewnątrz i pozwala na wtórne zanieczyszczenie wody.

Czy generator chloru jest zalecany do stosowania?

Generatory chloru mogą być przydatnym akcesorium, zwłaszcza jeśli posiadamy własne ujęcie wody. To właśnie ta woda jest najbardziej narażona na skażenie mikrobiologiczne. Powodzie mogą spowodować zalanie studni, roztopy mogą się gromadzić, a inne okoliczności mogą doprowadzić do pojawienia się bakterii w wodzie. Zanieczyszczona woda może dostać się do urządzenia i pozostać na złożu. Wolny chlor jest silnym środkiem dezynfekującym, który zabija mikroorganizmy i zapobiega ich rozwojowi. Zwiększa to bezpieczeństwo i zmniejsza szansę na spożycie skażonej wody.

Generator chloru może być również przydatny w sytuacji, gdy stacja uzdatniania wody musi być wykorzystywana sezonowo. Stacje wielofunkcyjne i zmiękczacze wody zostały zainstalowane w większej ilości domków letniskowych. Stacja uzdatniania wody jest wtedy odłączana po sezonie i pozostawiana nieużywana. Trudno jest osuszyć urządzenie wewnątrz. Jeśli woda pozostaje w zakamarkach, szczelinach i na złożu filtracyjnym, mogą rozwijać się mikroorganizmy. Po włączeniu stacji uzdatniania wody, generator chloru oczyszcza wodę wewnątrz i odświeża ją. Widać, że higiena jest utrzymywana za wszelką cenę!

Do jakich urządzeń wykorzystywany jest generator chloru?

Generatory chloru mogą służyć do regeneracji urządzeń uzdatniających wodę za pomocą chlorku sodu. Jest to znana i powszechnie stosowana sól regeneracyjna. Adaptery te mogą być montowane do stacji wielofunkcyjnych lub zmiękczaczy wody. Możliwe jest również podłączenie adapterów do stacji usuwania azotanów. Niektóre urządzenia do uzdatniania wody posiadają w zestawie dedykowane generatory chloru. Urządzenie to musi być dopasowane do modelu głowicy sterującej.

Jaka jest zasada działania generatora chloru (chloratora lub ogniwa chlorującego?

Generator chloru działa sam z siebie. Działa poprzez wytwarzanie wolnego chloru, dobrze znanego ze swoich właściwości dezynfekujących. Chlor może być wytwarzany poprzez przyłożenie niewielkiego napięcia podczas regeneracji. Generator umożliwia przepływ roztworu najpierw przez adapter, a następnie dociera on do złoża filtracyjnego.

Regeneracja złoża odbywa się w normalny sposób. Dodatkowo złoże i wszystkie elementy przenoszące wodę są dezynfekowane. Ilość wytwarzanego chloru jest na tyle niska, że jest całkowicie bezpieczna. Również woda nie zmienia swoich właściwości organoleptycznych. Podczas procesu dezynfekcji urządzenie jest całkowicie bezpieczne.

Gdzie można zainstalować generator chloru

Głowica sterująca znajduje się w pobliżu generatora chloru. Urządzenie to jest połączone z zaworem i wężami. Adapter podłącza się do węża w celu doprowadzenia roztworu solanki do urządzenia. Ważne jest, aby upewnić się, że adapter jest podłączony do właściwego gniazda na płycie sterującej. Instrukcja obsługi dołączona do generatora chloru szczegółowo wyjaśnia wszystkie kroki. Instrukcja pomoże Ci zainstalować generator chloru samodzielnie. Serwis zajmie się instalacją, jeśli generator chloru został zamówiony wraz z urządzeniem.

Użytkownik nie musi serwisować ani konserwować chloratora. Wystarczy, że podłączy go do prądu. Nie wymaga od użytkownika wymiany wkładów ani wykonywania innych zabiegów. Działa całkowicie automatycznie.

Czy konieczne jest zainstalowanie generatora chloru?

Nie. Każda stacja wielofunkcyjna czy zmiękczacz wody może spokojnie pracować bez niego. Zapewnia on natomiast dodatkowe korzyści. Jeśli obawiasz się o mikroorganizmy w urządzeniu, warto go zainstalować. Zapewni to wysoką higienę i bezpieczeństwo procesu uzdatniania wody.

Generatory chloru są coraz częściej wykorzystywane przez domowych użytkowników uzdatniania wody, a także duże zakłady przemysłowe i wspólnoty mieszkaniowe w rozwiązaniach przemysłowych. Jest to zgodne z powiedzeniem "Przezorny zawsze ubezpieczony".

Sklep internetowy: Generator chloru (chlorator lub cela chlorowania).

Sklep internetowy posiada generator chloru do głowic sterujących Clack. Nowość ta jest kompatybilna ze wszystkimi modelami zaworów tego amerykańskiego producenta. Adapter można zainstalować w produktach polskiej marki Ecoperla.

  • Zmiękczacze wody Ecoperla Vita
  • Dwuczęściowe zmiękczacze wody Ecoperla Softower
  • Ecoperla Multicab kompaktowe stacje wielofunkcyjne
  • Dwuczęściowe stacje wielofunkcyjne Ecoperla Multitower
  • Ecoperla Nitratower stacje do usuwania azotanów z wody

Czy warto kupić generator chloru?

Zdecydowanie warto przyjrzeć się tej opcji. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli jesteś uzależniony od wody z domu. Nigdy nie wiesz, jaki będzie wynik mikroorganizmów w Twojej wodzie. To samo dotyczy sezonowego uzdatniania wody. To ciekawy środek ostrożności i sposób na utrzymanie wysokiej higieny w uzdatnianiu wody.

W sklepie internetowym znajduje się generator chloru Clack head.

  • Głowica Clack - Ogniwo chlorowe

    509.00

Komentarze (0)

Zostaw komentarz