Środa, 22 marca 2023

Martwi Cię osadzanie się kamienia na armaturze? Dowiedz się, jak usunąć osad z twardej wody

3 lutego 2023

0

Sprzątanie to jeden z najbardziej znienawidzonych obowiązków domowych. Staje się ono trudniejsze, jeśli mamy do czynienia z wysokim poziomem twardości wody. Więcej czasu poświęcamy na wyczyszczenie osadów, a problem szybko powraca. Jak usunąć osady z twardej wody?

Odkurzanie, ścieranie kurzu i mycie podłóg nie wpływa dobrze na samopoczucie. Zwłaszcza jeśli trzeba poświęcić na to czas i często nie kończy się to po godzinie. Jeśli domownicy korzystają z wody, która jest bardzo twarda, te obowiązki mogą trwać dłużej.

Obserwuję, że wiele osób szuka skutecznych sposobów na walkę z osadem. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z problemami związanymi z twardą wodą i sprzątaniem po niej.

Twarda woda to powszechny problem

Wysoka twardość jest problemem w gospodarstwach domowych niezależnie od źródła wody. W internecie można znaleźć mapy, które pokazują, że Polska jest krajem, który ma do czynienia zarówno ze średnio twardą, jak i bardzo twardą wodą. Oczywistym jest, że osad na dnach czajników i armatury to coś, co widział prawie każdy.

O twardej wodzie pisałam już w artykule: Co to jest twarda woda i jak ją zmiękczyć? W tej części przedstawię podstawowe informacje na temat źródeł, a także powodów, dla których poziom twardości może być bardzo różny.

Artykuł: Twarda woda w domu - szokujące fakty! zawiera mapę twardości wody, a także informacje o szkodach, jakie twarda woda może wyrządzić w gospodarstwie domowym.

Twarda woda w domu może powodować znaczne straty finansowe oraz osadzanie się kamienia w instalacjach. Może to prowadzić do spadków wydajności, korozji i problemów z ogrzewaniem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z wpływu, jaki twarda woda ma na ich codzienne życie. Oto negatywne i ważne skutki twardej wody.

Gdybyśmy mieli wybrać jeden obszar naszego codziennego życia, w którym zauważamy wpływ twardej wody na jakość naszego życia, byłoby to sprzątanie. Osad w kabinie prysznicowej, wannie, czasem na lutach i bateriach kuchennych, a także w czajniku i żelazku może być przyczyną białej gorączki. Zanim przejdziemy do skutecznych sposobów walki z tymi problemami, porozmawiajmy o osadzie.

Czym jest uporczywy osad?

Kamień, znany również jako osad z twardej wody, tworzy się w miejscach, które nie są widoczne gołym okiem. Może on również gromadzić się na każdej powierzchni, która ma kontakt z wodą. Łatwo go zauważyć w kuchni i łazience, a także na płytkach i armaturze.

Kamień można opisać naukowo jako warstwę zbudowaną z węglanu wapnia i węglanu magnezu (CaCO3). Warstwa ta powstaje w wyniku termicznego rozkładu i utleniania wodorowęglanu wapnia i magnezu.

Skalniak może być dość kruchy, ale nie należy do najłatwiejszych. Struktura warstwy może powodować jej szybkie narastanie. Wyższa twardość wody może spowodować, że po krótkim czasie szorowanie stanie się uciążliwe.

W tym artykule przedstawimy więcej informacji na temat tego zjawiska: Co to jest kamień?

Warstwa osadów wapiennych i twarda woda mogą powodować problemy podczas sprzątania. Dodatkowo w zlewie, wannie czy brodziku mogą gromadzić się resztki mydła. Jest to również działanie twardej wody.

Aby uzyskać efekt piany, należy użyć więcej mydła i płynu do kąpieli. Mydło wchodzi w reakcję z twardą wodą, co utrudnia rozpuszczanie soli kwasów tłuszczowych i wytrącają się metale. Zarówno mydła w płynie, jak i syntetyczne są niewrażliwe na działanie soli rozpuszczalnych.

Zakłócenia w czyszczeniu przy użyciu twardej wody

Czyszczenie jest niezbędne, niezależnie od tego, czy mówimy o plamach z mydła, czy o osadach z twardej wody. Nie jest to ani łatwe, ani przyjemne, ani tanie.

Należy pamiętać, że jest spowodowane wysokim napięciem powierzchniowym wody. Zwiększa się wtedy zużycie detergentów. Aby osiągnąć zadowalające efekty, musimy użyć więcej detergentów. Jest to nie tylko złe dla portfela, ale również dla naszej planety.

Jak pozbyć się osadów z twardej wody?

Czyszczenie to strata czasu, energii i pieniędzy. Z wysoką twardością wody można walczyć doraźnie, lub całkowicie ją wyeliminować. Oto najczęstsze sposoby walki z wysoką twardością wody.

Specjalistyczne środki czyszczące

W niemal każdym sklepie dostępne są środki chemiczne do zwalczania skutków twardej wody w kuchni i łazience. Występują one w różnych cenach i składach.

Można je dostać w proszkach, płynach lub pastach. Producenci dbają o to, by radziły sobie zarówno z mydłem, jak i osadami z kamienia. Niektóre działają lepiej niż inne, ale niektóre są bardziej wydajne niż inne.

Preparaty te mają minusy, ponieważ wiele z nich zawiera silne kwasy, takie jak kwas solny. Kwas ten jest silny i ma właściwości żrące. Często można go znaleźć w środkach czystości jako składnik.

Jego obecność, zwłaszcza w dużych ilościach (taka twarda woda), ma negatywny wpływ na środowisko. Może również stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Kiedy kwas solny reaguje z innymi substancjami, może wytwarzać szkodliwe opary. Takie zjawiska mogą wystąpić np. podczas czyszczenia toalety. Zazwyczaj kostki zapachowe zawierają w swoim składzie amoniak, który może wejść w reakcję z detergentem wybielającym.

Osad można zagospodarować w sposób przyjazny dla środowiska

Coraz częściej powraca się do babcinych metod radzenia sobie z osadami z kamienia z twardej wody, ze względu na negatywne skutki stosowania chemikaliów spoza półki oraz dążenie do harmonii z naturą. W domowej spiżarni znajdują się wszystkie niezbędne środki do walki podczas sprzątania. Należą do nich soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet.

Odkamieniaj swój czajnik

Ocet jest dobrym sposobem na usunięcie osadów wapiennych z dna. Napełnij czajnik roztworem, który zawiera równe części octu i wody. Zagotuj mieszaninę i pozostaw do ostygnięcia na kilka godzin. Następnie spuść zawartość i wypłucz czajnik. Za pomocą wilgotnej szmatki wetrzyj sodę oczyszczoną w dno.

Jako alternatywę można zastosować sok z cytryny lub kwasek cytrynowy, pod warunkiem, że osad nie jest zbyt brudny. Jest to niemal identyczna procedura jak w przypadku roztworu woda & ocet.

Odkamienianie żelaza

Prasowanie to kolejny obowiązek domowy. Prasowanie z twardą wodą może być nerwowe. Jeśli żelazko jest poplamione, może spowodować poplamienie ubrań.

Możesz również odkamienić żelazko w sposób przyjazny dla środowiska. Wystarczy namoczyć szmatkę w occie i umieścić ją na wykałaczce, aby przepchnąć ją przez otwory przy stopie żelazka. Możesz też użyć wody z octem lub wody zawierającej kwasek cytrynowy, aby zrobić roztwór wewnątrz żelazka. Następnie włącz funkcję pary i ustaw najwyższą temperaturę.

Czyszczenie baterii do łazienki i kuchni

Krany w kuchni i łazience to dwa najbardziej widoczne miejsca, w których można znaleźć osady z twardej wody. Baterie te należy czyścić ostrożnie, aby nie porysować delikatnych powierzchni. Ważne jest, aby lśniły i wyglądały jak nowe.

Zaleca się wykonanie okładu z roztworu wody i octu. W roztworze octu i wody namocz bawełnianą szmatkę lub bawełnianą przędzę w stosunku 1:1. Owiń ją wokół kranu i wszelkich miejsc, w których widoczny jest kamień. Pozwól, aby kompres usiadł na co najmniej dwie godziny. Następnie zdejmij go i wyczyść osad za pomocą gąbki lub szmatki.

W ten sam sposób możesz również wyczyścić baterię prysznicową.

Czyszczenie toalety

Ocet jest zalecany do czyszczenia toalet poniżej poziomu lustra wody. Możesz wlać szklankę octu do toalety i pozostawić ją tam na noc. Następnie należy ją spłukać. Problem powinien zniknąć.

Do usunięcia osadu powyżej linii wody można użyć pasty wykonanej z boraksu i soku z cytryny. Tę mieszankę należy nałożyć na dotknięte obszary. Należy ją pozostawić na kilka godzin przed spłukaniem.

Usuwanie osadów z dna wanny i brodzika

Obszar kąpielowy (tj. Kabina prysznicowa lub wanna jest podatna na powstawanie osadów z mydła i kamienia. Dotyczy to również płytek w tym obszarze. Prawie nigdy nie są one wizualnie przyjemne. Nawet jeśli pomieszczenie zostało niedawno odnowione, kamień może zrujnować ich wygląd.

Jest na to rozwiązanie. Można użyć około 100 ml octu, aby wyczyścić kamienną powierzchnię. Dla wzmocnienia efektu można użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Należy również uzbroić się w cierpliwość i pozwolić brodzikowi wyschnąć przez kilka godzin, zanim opłucze się wannę lub brodzik.

Do usunięcia osadów mydlanych z elementów wanny i kabiny prysznicowej wystarczy woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Uniwersalny, ekologiczny środek czyszczący

Znalazłam środek czyszczący, który można zrobić w domu, a który jest dodatkiem do octu, kwasów cytrynowych i boraksu. Można go używać do usuwania plam i osadów z różnych powierzchni.

Ta mikstura będzie wymagała 1/4 filiżanki płynu do naczyń, 1/2 filiżanki soli epsom i 1/2 filiżanki sody oczyszczonej. Wymieszaj wszystkie składniki razem. Taką pastę nakłada się na zabrudzenia i spłukuje.

Unikaj gromadzenia się kamienia na armaturze

Nie istnieje krótkoterminowe rozwiązanie zapobiegające osadzaniu się twardej wody. Jeśli nie usuniemy przyczyny, problem będzie powracał.

Możliwe jest wytarcie wody pozostałej na armaturze wilgotną szmatką po każdym użyciu. Jest to jednak dość kłopotliwe.

A gdyby istniały bardziej skuteczne sposoby?

Wymienione wyżej zabiegi są bardzo skuteczne, ale wymagają czasu i wysiłku. Na efekty trzeba trochę poczekać, a zabiegi o większym zanieczyszczeniu mogą wymagać wielokrotnego powtarzania.

Zamiast próbować zwalczać objawy, lepiej jest wyeliminować przyczynę. W tym przypadku przyczyną jest wysoka twardość wody. Jest to najlepszy sposób, aby armatura wodno-kanalizacyjna trwała dłużej, a kamień z nie zatykał żelazka, wanny, prysznica, czajnika.

Zmiękczacz wody - najlepszy sposób na walkę z twardą wodą.

Wysoką twardość można uzdatnić za pomocą centralnych zmiękczaczy wody opartych na zasadzie wymiany jonowej.

Urządzenie to redukuje jony wapnia i magnezu, które powodują twardość wody. Miękka woda jest rozprowadzana w całym systemie. Korzystają na tym nie tylko rury, bojler, sprzęt AGD, ale także łazienka i kuchnia. Miękka woda nie pozostawia osadów, więc możesz zapomnieć o intensywnym czyszczeniu lub znacznym użyciu detergentów.

Więcej informacji o zmiękczaczach wody znajdziesz w artykule: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić? Jaka jest zasada działania zmiękczacza wody?

Filtry do pralki i prysznica

Małe filtry można zamontować do konkretnych wylotów wody, jeśli nie ma do tego odpowiednich warunków. Filtr pralkowy z polifosforanem sprawi, że na elementach nie będzie gromadził się osad. Filtr prysznicowy natomiast sprawi, że skóra nie ucierpi od twardej wody, a na kabinie prysznicowej będzie mniej osadów.

Walka z przyczyną to najlepszy sposób na uzyskanie najlepszych efektów

Istnieje wiele sposobów na zwalczanie osadów wapiennych na armaturze. Bez względu na to, którą opcję wybierzemy, problem zawsze będzie powracał. A nikt nie chce spędzać zbyt wiele czasu na sprzątaniu.

Zaleca się założenie centralnego zmiękczacza wody. Jest to idealne rozwiązanie dla szorowania i kupowania dużych ilości detergentów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz