Środa, 22 marca 2023

Jak zmiękczyć wodę w domu

3 lutego 2023

0

Na tym blogu wielokrotnie poruszany był problem twardej wody. Warto jednak poruszyć go ponownie. Twarda woda może powodować wiele problemów w Twoim domu, których być może nie zauważyłeś na pierwszy rzut oka. Nie wszystko jednak jest stracone. Pokażę Ci sprawdzone sposoby na zmiękczenie wody w domu. Możesz ją wykorzystać do picia (w kuchni pod zlewem) lub do zmiękczania wody dla całego domu (instalacja na wlocie wody do domu).

Twarda woda ma swoje wady

Twarda woda może powodować zarastanie rur, zimniejsze średnice wewnętrzne i brud (osad), po odparowaniu wody. Może powodować gromadzenie się osadów w rurach, co może prowadzić do znacznego zmniejszenia wydajności podgrzewaczy wody. Skutkuje to wyższym kosztem ogrzewania wody, a także większym zużyciem energii.

Twarda woda jest mniej skuteczna dla mydła, ponieważ reaguje ono z wapniem i magnezem w wodzie. Twarda woda może powodować, że skóra staje się szorstka i sucha. Twarda woda sprawia, że włosy są matowe i trudniej je rozczesać. Niektórzy ludzie mogą odczuwać skutki działania twardej wody, ale inni mogą ich nie zauważyć. Ochrona domu przed twardą wodą jest ważna, aby przedłużyć żywotność rur i innych urządzeń domowych.

Miękka woda ma wiele zalet

Szkło, lustra, płytki i farba na samochodzie oraz armatura są czystsze i bardziej błyszczące. Bardziej miękka skóra i gładsze włosy. Zużyjesz mniej mydła, detergentu, szamponu i łatwiej będzie Ci sprzątać. Ubrania są wolne od twardych minerałów, które mogą być uwięzione w tkaninie, co pomaga utrzymać włókna w dobrym stanie dłużej i ułatwia tkaninie utrzymanie bieli.

Przedłuża żywotność wszystkich urządzeń wodnych, w tym ekspresów do kawy, czajników i kostkarek do lodu, zmywarek, podgrzewaczy wody, pralek. Zmniejsza miesięczne koszty energii i potencjalne uszkodzenia urządzeń

Zmiękczacze wody wykonane z żywicy jonowymiennej

Zmiękczacze wody z żywicy jonowymiennej to sprawdzony i skuteczny sposób na zmiękczenie wody w Twoim domu. Te zmiękczacze wody działają poprzez wymianę jonową i usuwają z wody niepożądane kationy. Neutralne jony sodu zastępują jony twardości (wapń, magnez)

Zmiękczacze wody mogą być stosowane w całym domu, niezależnie od tego, czy są kompaktowe, czy składają się z dwóch elementów. Znajdują się w piwnicy przy wejściu zimnej wody do domu. Zmiękczają wodę w trakcie jej przepływu przez żywicę kationową.

Techniki membranowe, czyli odwrócona osmoza

Technika membranowa jest jednym ze sposobów zmiękczania wody. Membrany osmotyczne eliminują z wody wszystkie minerały. Związki wapnia i magnezu są również usuwane przez membrany osmotyczne. Membrany osmotyczne mają bardzo małe pory, które przepuszczają tylko wodę o wysokiej czystości chemicznej.

Systemy odwróconej osmozy w domu wykorzystują techniki membranowe. Filtry osmotyczne można znaleźć pod zlewem w kuchni. Miękka woda jest pobierana bezpośrednio z kranu zestawu filtrującego. Do uzdatniania wody w całym domu nie można stosować technik membranowych.

Magnetyzery wody i inne czary

Żadne badanie naukowe nie udowodniło, że magnetyzery działają. Mimo to jest wiele osób, które chętnie kupiłyby takie urządzenia. Teoria mówi, że magnetyzery przekształcają wapń w kryształy wapnia. Kryształy te są stabilne i nie powodują powstawania osadów.

Kryształy są tak małe, że mogą być łatwo wypłukane przez strumień wody. Są nieszkodliwe, naturalne, odporne na temperaturę i całkowicie stabilne. Nie są w stanie przykleić się do rur lub podgrzewaczy wody, więc nie dochodzi do gromadzenia się osadów. Magnetyzery mają tę zaletę, że zmiękczają wodę bez dodawania sodu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz