Środa, 7 grudnia 2022

Jak zmiękczyć twardą wodę?

6 października 2022

0

Twarda woda to największy wróg armatury łazienkowej. Mimo, że twarda woda ma wysoką zawartość magnezu i wapnia, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzisiaj wyjaśnię twardą wodę z naukowego punktu widzenia i zaproponuję skuteczne sposoby walki z tym zagrożeniem, które nęka wiele polskich domów.

Twarda woda to coś, co słyszeliście już wiele razy. Możesz przeczytać artykuł "Twarda woda w domu", aby poznać kilka szokujących faktów. Wyjaśniłem w nim, co może się z Tobą stać, jeśli codziennie pijesz zbyt twardą wodę. Dzisiaj pokażę Ci naukę stojącą za twardą wodą i podam proste sposoby na walkę z nią.

Co jest przyczyną twardej wody?

Twarda woda może powodować wiele problemów w różnych dziedzinach naszego życia. Im więcej jej używamy, tym gorsze się one stają. Jest ona dużym obciążeniem dla kotła grzewczego i domowej hydrauliki. Twarda woda może prowadzić do strat ciepła nawet do 20%. Może też powodować szybką korozję, spadek przepływu i awarie. Może też powodować problemy z pralkami i innymi urządzeniami domowymi, które wykorzystują wodę.

Widoczne osady są również oznaką twardej wody. Oznacza to, że aby uzyskać dobre efekty, trzeba będzie częściej sprzątać i używać silniejszych detergentów. Jest to problem zarówno dla naszych portfeli, jak i dla środowiska. Trzeba też poświęcić dużo energii i czasu na sprzątanie w ciągu tygodnia z czasami bardzo słabymi rezultatami.

Wysoka twardość wody może również prowadzić do pogorszenia stanu skóry i włosów. Może również sprawić, że żywność i napoje będą wyglądały brzydko. Twarda woda może powodować różne problemy techniczne, których nikt nie chce.

Twarda woda jest równie niepożądana w domach, jak i w przemyśle. Może powodować poważne uszkodzenia linii produkcyjnych, a nawet doprowadzić do całkowitej katastrofy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tekście: Zmiękczanie wody w przemyśle - jakie urządzenia?

Gdzie pozyskuje się twardą wodę?

Najlepiej zacząć od początku twardości wody. Jest to całkowita mineralizacja. Parametr ten jest kluczowy przy ocenie wód gruntowych i powierzchniowych. Jest to ilość rozpuszczonego sodu. Zwykle mierzy się go w wielkości suchej pozostałości. Zawiesiny i wodorowęglany mogą być również uwzględnione.

Mineralizacja wody wzrasta wraz z głębokością. Jednak bezwzględne głębokości i grubość warstw mogą się znacznie różnić.

Kluczowe jest uwzględnienie wartości mineralizacji przy podziale wody. Jest to szczególnie ważne przy uzdatnianiu wody przeznaczonej do użytku przemysłowego.

Co to jest Definicja podziału wody wg tego kryterium

Wody mineralne wyróżniamy w następujący sposób:

  • Wody słabo zmineralizowane zawierające suchą pozostałość 1-3 g/l. Dominują w niej wodorowęglany wapnia i magnezu. Mogą jednak występować również wodorowęglany sodu i siarczany wapnia.
  • Wody średniozmineralizowane mają pozostałość od 3 do 10 g/l. Wody te zawierają dużo wodorowęglanów wapnia i magnezu, a także chlorek sodu i duże ilości siarczanów wapnia.
  • Wody wysokozmineralizowane mają pozostałość od 10 do 35 gramów na litr i zawierają głównie chlorki sodu i wapnia.

To wprowadzenie pomoże Ci zrozumieć definicję twardej wody.

Co to jest twarda woda?

Czy wiesz, że twardość wody była kiedyś miarą jej zdolności do wytwarzania mydła, ale nie piany? Jest wiele czynników, które wpływają na to, że mydło nie pieni się szybko w wodzie. Wody naturalne często są zanieczyszczone dużymi ilościami jonów wapnia i magnezu. Całkowita ilość tych substancji została uznana za najlepszy wskaźnik twardości wody.

Często mamy do czynienia z twardością całkowitą. Oznacza ona całkowitą ilość jonów wapnia i magnezu we wszystkich kombinacjach z innymi związkami chemicznymi.

Oprócz twardości ogólnej istnieje wiele rodzajów twardości. Możemy wyróżnić:

Twardość wapniowa i Twardość magnezowa

Twardość wapniowa może być spowodowana wysokim poziomem jonów wapnia. Twardość magnezowa jest spowodowana obecnością jonów magnezu.

Twardość niewęglanowa i węglanowa

Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie twardości węglanowej lub niewęglanowej. Twardość węglanowa może być spowodowana obecnością wodorotlenków wapnia, wodorowęglanów i magnezu, węglanów. Twardość niewęglanowa jest spowodowana przez związki magnezu (siarczany azotany i chlorki).

Co ważne, woda, która nie zawiera wodorowęglanów sodu i wodorowęglanów potasu ma twardość węglanową. Jeśli te substancje są obecne w wodzie, to woda nie ma twardości niewęglanowej.

Twardość stała i przemijająca

Obecność wodorowęglanów bezpośrednio koreluje z twardością przejściową. Ten typ jest usuwany przez zwykłe gotowanie wody. Będzie on reprezentowany przez reakcje chemiczne w następujący sposób:

Ca(HCO3)2 - CaCo3 | +H2O + CO2

Mg(HCO3)2 - MgCO3 + H2O +CO2

MgCO3 + H2O - Mg(OH)2 | +CO2

Po zagotowaniu wody pozostaje twardość w postaci stałej.

Jednostki wyrażające twardość wody

Twardość wody może być mierzona w wielu skalach: Angielskiej, Francuskiej i Niemieckiej. Dotychczas najbardziej popularna była niemiecka notacja stopni. Coraz częściej spotyka się notację zapisaną w mg CaCO3/l lub miligramach na litr (mval/l). Należy pamiętać, że można łatwo zmienić jedną skalę lub notację na inną. Wszystkie miary są od siebie zależne. Kalkulator twardości wody ułatwia konwersję skali twardości wody.

Jaka jest twardość wody do picia?

Dwa pierwiastki odpowiedzialne za twardość (wapń i magnez) występują naturalnie w szerokim zakresie stężeń. Może ono wynosić od 50 do nawet 1000 CaCO3/l. To stężenie wapnia jest wyższe niż magnezu w większości wód mineralnych.

Naukowcy uważają, że optymalne stężenie wapnia w wodzie powinno wynosić od 30 do 80 mg/l. Ilość magnezu zależy od obecności siarczanów i innych jonów. Optymalny zakres to od 30 do 125 mg Mg/l.

Jaki jest zalecany poziom twardości wody?

Najlepiej jest wybrać twardość wody, która odpowiada Twoim potrzebom. W niektórych przypadkach zbyt miękka woda może prowadzić do korozji instalacji. Z kolei zbyt twarda woda może zapychać rury osadami z kamienia. Może to prowadzić do całkowitego zablokowania i poważnych awarii.

To właśnie teraz kamień twardości wody jest na miejscu:

  • Woda bardzo miękka - 0 - 70mg CaCO3/l
  • 80 - 140 mg CaCO3/l woda miękka
  • 150 - 220 mg CaCO3/l woda średnio twarda
  • 220 - 325 mg CaCO3/l woda twarda
  • Więcej niż 320 mg CaCO3/l = bardzo twarda woda

Jak można sprawdzić twardość wody?

Wiedząc czym jest twardość wody, warto dowiedzieć się jak sprawdzić wodę płynącą z naszego kranu. Istnieje wiele sposobów na określenie twardości wody. Dane te dostępne są na stronach internetowych lokalnych przedsiębiorstw wodociągowych. Badanie twardości wody można wykonać u swojego źródła, aby uzyskać dokładną ocenę. Najlepszym wyborem jest kropelkowy tester twardości wody. Instrukcje w tym filmie:

Co to jest zmiękczanie wody?

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie miękkiej wody w swoim domu. Są to te, o których już wspomniałem w tym artykule. Są one najczęściej spotykane w polskich domach.

Wymiana jonowa

Ta metoda uzyskiwania miękkiej wody polega na usunięciu z wody jonów wapnia. Do zmiękczania wody stosuje się silnie kwasowe kationity, które pracują w obiegu sodu.

Podczas tego procesu wapń i magnez są wymieniane na sód. Dobrze ilustrują to poniższe reakcje chemiczne:

2RSO3Na + CaCl2 - (RSO3)2Ca + 2NaCl

2RSO3Na + Ca(HCO3)2 - (RSO3)2Ca + 2NaHCO3

2RSO3Na + CaSO4 - (RSO3)2Ca +Na2SO4

Wszystkie reakcje zachodzą w ten sam sposób dla soli magnezu. Całkowite stężenie kationów nie zmienia się podczas zmiękczania. Zmienia się również całkowite zasolenie. Wszystkie reakcje w regeneracji przebiegają w przeciwnym kierunku. Ten rodzaj regeneracji najlepiej stosować z chlorkiem sodu. Jest on najbardziej wydajnym środkiem. Zregenerowane chlorki wapnia i magnezu najlepiej rozpuszczać w wodzie. Poniżej znajduje się schemat wymiany jonowej.

Centralne zmiękczacze wody wykorzystują wymianę jonową. Można je podłączyć w domu jednorodzinnym lub w mieszkaniu w bloku. Istnieją zarówno modele kompaktowe, jak i dwuczęściowe. Więcej o nich przeczytasz w artykule "Zmiękczacze wody - jak bardzo są skuteczne?". Recenzje, cena i gdzie kupić?

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza może być stosowana do zmiękczania wody w domu. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te są zazwyczaj instalowane w kuchni. Jony wapnia i magnezu mogą być zatrzymane przez barierę osmotyczną. Po filtracji woda staje się bardzo miękka. Jest świetna do przygotowywania gorących napojów i innych potraw. Dowiedz się więcej o odwróconej osmozie.

Dzbanki filtrujące

To najpopularniejszy sposób na filtrowanie wody w domu. Dzbanki filtrujące często zawierają węgiel aktywny i żywicę jonowymienną. Taka mieszanka redukuje chlor i jego pochodne. Substancje te mogą zaburzać smak i zapach wody. Woda zostaje uwolniona od metali ciężkich i zmniejsza się jej twardość. Rozwiązanie to ma swoje minusy: wymaga krótszego czasu kontaktu między wodą a filtrem i może dawać nieco gorsze rezultaty niż inne metody. Czy warto kupić dzbanek filtrujący? Warto sprawdzić.

Możesz walczyć z twardą wodą, jeśli chcesz.

Najlepiej jednak postawić na w pełni sprawdzone metody walki z twardą wodą w domu. Centralne sanityzatory wody są właśnie takim rozwiązaniem. Jest to najbardziej polecane rozwiązanie przez specjalistów. System pozwoli na przepływ miękkiej wody. Nasz dom będzie całkowicie chroniony przed osadem!

Jak wybrać odpowiedni dla siebie zmiękczacz wody?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli zmiękczaczy wody. Łatwo jest się w tym wszystkim pogubić. Najlepiej zacząć od kilku ważnych informacji. Po pierwsze, zastanów się nad wielkością swojego zmiękczacza wody. Liczba litrów złoża wody zmiękczającej decyduje o wydajności urządzenia. Zmiękczacz wody o pojemności 12 litrów nie sprawdzi się dla 6 osób. Złoże szybko się zużyje i będzie wymagało częstej wymiany.

Przy wyborze zmiękczacza wody należy wziąć pod uwagę zużycie wody w gospodarstwie domowym. Ważnymi danymi są twardość wody, liczba osób mieszkających w okolicy oraz miejsca, w których spożywają wodę. Znajomość tych wszystkich informacji pozwoli nam oszacować wielkość zmiękczacza wody, który będzie nam potrzebny. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na poszczególne elementy urządzenia. Najważniejszymi elementami są głowica sterująca oraz żywica jonowymienna. Dobrym pomysłem jest również poznanie dodatkowych funkcji. Na przykład Ecoperla Perfect System, który pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Jaki zmiękczacz wody jest najlepszy?

Wszystko zależy od wymienionych wyżej parametrów, a także od naszych oczekiwań. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, dlatego łatwo jest nam znaleźć odpowiedni produkt w rozsądnej cenie. Artykuł: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego - jaki wybrać? przedstawiłem kilka porad i wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni zmiękczacz wody.

Seria Ecoperla Toro jest dla osób, które chcą samodzielnie zainstalować zmiękczacz wody. Ma nowoczesny design i niskie koszty eksploatacji. Seria Ecoperla Vita oferuje wysokiej jakości komponenty w przystępnej cenie. Ecoperla Softcab występuje w trzech rozmiarach. Ta seria łączy w sobie solidne komponenty. Jeśli szukasz zmiękczaczy wody z większą ilością funkcji, polecam Ecoperla Slimline CS. Dla osób, które wymagają dużej ilości miękkiej wody, dobrze sprawdzą się dwuczęściowe zmiękczacze wody Ecoperla Softower. Erie IQsoft Eco to dobry wybór, jeśli chcesz sterować swoim zmiękczaczem wody za pomocą aplikacji. Nie jesteś pewien, który zmiękczacz wody jest najlepszy? Skontaktuj się ze mną, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Szczegóły dostępne są w zakładce kontakt.

Nie tylko dla domu, ale również dla Twojego mieszkania.

Tak!!! Zmiękczacz wody ma szansę sprawdzić się zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniu . Obecnie opracowywanych jest wiele modeli, które sprostają temu wyzwaniu. Budynki wielorodzinne mogą być przystosowane do zainstalowania zmiękczacza wody wewnątrz mieszkania. Wiele nowoczesnych wspólnot i deweloperów zdecydowało się na instalację centralnych przemysłowych zmiękczaczy wody, aby zapewnić wodę wszystkim mieszkańcom.

Jeśli wspólnota nie zapewnia miękkiej wody, możemy być w stanie ją zapewnić. Sprawdzą się małe i kompaktowe zmiękczacze wody, takie jak Ecoperla Vitra 12, Ecoperla Softcab 12 lub Ecoperla SlimlineCS 14. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Zmiękczacz wody w mieszkaniu - Jak zmiękczyć wodę w bloku?

Zmiękczacz wody nie jest konieczny, jeśli w domu nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Czasami zmiękczacz wody nie jest możliwy do zainstalowania w domu. Można też spróbować innych opcji. Może być używany w kuchni jako filtr kuchenny. Można też zainstalować filtr pralkowy lub filtr prysznicowy w łazience. Warto zmniejszyć twardość wody, stosując filtr zmiękczający z narurynu. Choć rozwiązania te nie są tak wydajne i skuteczne jak zmiękczacze wody, mogą przynajmniej częściowo zredukować problem, zapobiec powstawaniu osadów i zwiększyć komfort korzystania z wody przez cały dzień. Artykuł Jak twarda woda może wpłynąć na Twoje życie wyjaśnia, w jaki sposób może ona znacząco wpłynąć na Twoje życie.

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z twardą wodą

Jak widać, dzięki rynkowi uzdatniania wody mamy wiele możliwości zmniejszenia wysokiej twardości wody. Ważne jest, abyś zastanowił się, ile produktów zmiękczających wodę będziesz potrzebował. Dobrym pomysłem jest również przeprowadzenie przez Ciebie testu wody.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz