Sobota, 9 grudnia 2023

Uzdatnianie wody w pralniach przemysłowych

19 października 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby omówić swoje potrzeby.

Woda jest kluczowym czynnikiem sukcesu pralni przemysłowych. Jest ona niezbędna na każdym etapie działalności. Jaka jakość wody jest wymagana w pralniach przemysłowych? Jak uzdatniana jest woda przemysłowa? Jakie są najważniejsze aspekty?

Niezależnie od tego, z jakiej pralni korzystają, właściciele zakładów pralniczych powinni zwracać uwagę na jakość wody. Odgrywa ona istotną rolę. Ma duży wpływ na pracę urządzeń pralniczych, z których najważniejsza jest wydajność i funkcjonalność pralek. Jest niezbędna do prawidłowej pracy i konserwacji kotłów i innych urządzeń. Ma znaczący wpływ na samą usługę, czyli jakość prania.

Jak wygląda pranie przemysłowe?

Pranie wodne obejmuje dwa podstawowe procesy: pranie i suszenie mechaniczne. Do sprawnego i efektywnego przeprowadzenia tego procesu niezbędne są profesjonalne pralki przemysłowe o różnej wydajności. Mogą być one dostosowane do specyficznych potrzeb każdego zakładu. Ładowność może wynosić od kilku kilogramów do 100 kilogramów. Cykl prania może trwać od 40 do 90 minut w zależności od rodzaju bielizny. Pralnico-wirówki mogą również wykonywać mechaniczne odwirowywanie prania. Usuwa to wilgoć z wypranych tkanin. Następnie następuje suszenie. Po odwirowaniu, bielizna jest całkowicie suszona. Może to być połączone z prasowaniem mechanicznym, lub wykonywane w suszarkach bębnowych. Ostatnim etapem jest kompletowanie. Jest to ostatni etap procesu technologicznego. Łączy on wszystkie sztuki w jedno zamówienie.

Pralnie tunelowe wykorzystują wodę w swoich poszczególnych komorach. Woda wykorzystywana jest do przeciwprądu, kąpieli stojącej i wymiany kąpieli. Podczas pracy ładunek jest przemieszczany z jednego przedziału do drugiego. Każdy przedział jest następnie łączony w strefy.

Wyposażenie przemysłowych pralni wodnych

Dobrze skonstruowany park maszynowy i zastosowanie wysokiej jakości środków chemicznych w procesie czyszczenia bielizny są kluczowymi składnikami sukcesu każdej pralni przemysłowej. Następujące wyposażenie jest niezbędne dla pralni przemysłowej:

Pralki i wirówki są bardziej wytrzymałe niż pralki domowe i mają dłuższą żywotność. O wydajności i rodzaju tych urządzeń decyduje między innymi dzienna/miesięczna ilość prania oraz profil działalności pralni przemysłowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, w tym z ogrzewaniem parowym, parowym oraz elektryczno-parowym.

Suszarki są niezbędnym wyposażeniem pralni wodnych. Suszarki te często wyposażone są w specjalistyczne programatory, które pozwalają na regulację parametrów takich jak temperatura i czas. Posiadają również czujniki wilgotności. Bęben wykonany jest ze stali nierdzewnej, lub ocynkowany. Większość suszarek posiada możliwość odwrócenia bębna. Na rynku można znaleźć suszarki z zasilaniem: elektrycznym, gazowym i parowym.

Magiel przemysłowy - W pralniach, które zajmują się czyszczeniem bielizny płaskiej, niezbędny jest magiel przemysłowy. Prześcieradła, obrusy, serwetki i bielizna pościelowa są wstępnie suszone. Następnie są one składane i przekazywane do pakowania. Do zasilania magla można użyć pary, gazu lub prądu.

Instalacje w pralniach przemysłowych

Każda pralnia powinna posiadać specjalnie przygotowaną armaturę, która pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie.

  • Instalacja urządzeń elektrycznych
  • Instalacja wodno-kanalizacyjna
  • Instalacja pary technologicznej

System wentylacji

Wodę i kanalizację można uznać za priorytet. W pralniach przemysłowych niezbędne jest stosowanie nowoczesnych technologii. Niezbędne jest posiadanie wody w pralni.

  • Do celów gospodarczych i bytowych
  • Do produkcji ciepła pary technologicznej
  • Do celów technologicznych, tj. prania, płukania i innych procesów w pralniach przemysłowych.

Powyższe czynniki decydują o ilości wody potrzebnej do zasilania zakładu. Szczegóły te pozwalają nam na realizację precyzyjnych projektów, np. dotyczących stacji uzdatniania wody dla pralni przemysłowych.

Para w pralniach przemysłowych

W pralniach przemysłowych para wodna pełni wiele ważnych funkcji. Podgrzewa ona wannę pralki. Kolejnym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w suszarkach i parownicach, a także prasach, parownicach, parownicach i maglach. Para technologiczna może być również wykorzystywana do podgrzewania wody technologicznej w wymiennikach objętościowych. Parę technologiczną można stosować z lub bez powrotu kondensatu z kotłowni. O produkcji pary pisaliśmy wcześniej: Uzdatnianie wody dla wytwornic pary, Dlaczego produkcja pary jest konieczna?

Są to parametry pary, które powinny być stosowane w przemysłowych pralniach wodnych:

  • Ciśnienie od 0,6 do 1,3 MPa
  • Temperatura od 158 do 192 stopni Celsjusza
  • Stopień suchości 1
  • 100% nasycenia

W pralni wodnej sprężone powietrze jest wykorzystywane przede wszystkim do pneumatycznego sterowania maszynami. Instalacja sprężonego powietrza musi być pod ciśnieniem od 0,6 do 0,8 MPa.
Różne rodzaje zaopatrzenia w wodę dla pralni przemysłowej
Dwa źródła mogą dostarczać wodę do pralni:

Woda z kranu

Woda ze źródeł, rzek, studni i deszczówki - to jest Twoje ujęcie wody. Zanim będzie można z niej korzystać, musi zostać przeprowadzony proces uzdatniania.
Woda z kranu ma wiele zalet. Łatwo jest ją regularnie pobierać i spełnia polskie przepisy. Za wadę można uznać jej wysoki koszt. Jednak koszt ujęcia wody jest minimalny. Nie ma ryzyka braku wody z powodu konserwacji lub awarii. Istnieje ryzyko wystąpienia mikroorganizmów i metali ciężkich, a także substancji szkodliwych.

Zużycie wody w pralniach przemysłowych

Płukanie jest najważniejszą częścią prania. Bez względu na to, jaki rodzaj maszyny pralniczej jest używany, niezbędna jest świeża woda. Jest to ważne z wielu powodów. Po pierwsze, ilość i rodzaj pozostałości chemicznych na bieliźnie zależy od tego, jak dokładnie jest ona płukana. Pozostałości na bieliźnie mogą powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne, jeśli nie zostaną dokładnie wypłukane. Pościel może również nie być w stanie nadającym się do przyjęcia przez klienta. Również prasowanie w prasownicy nieckowej może być problematyczne ze względu na pozostałości chemiczne.

Z najczęstszych źródeł informacji wynika, że pralnie wirówkowe zużywają 20-30 litrów wody na każdy kilogram suchej bielizny. Pralnie tunelowe zużywają 4-10 litrów na kilogram suchych tekstyliów. Całkowite zużycie wody w konwencjonalnym cyklu prania wynosi 1030 litrów. Obejmuje to 250 litrów prania wstępnego, 180 litrów prania zasadniczego i 600 litrów płukania.

Głównym problemem związanym z jakością wody w pralniach przemysłowych jest jej jakość

Twardość wody używanej w pralniach przemysłowych jest jednym z największych problemów. Im jest ona twardsza, tym więcej powodów do niepokoju. W pralniach przemysłowych twarda woda może prowadzić do dwóch kluczowych aspektów. Chodzi o urządzenia i ich stan techniczny. Drugim jest zużycie środków chemicznych i stan tekstyliów.

W pralni przemysłowej twarda woda może powodować korozję, osadzanie się kamienia na elementach wyposażenia i ścieranie się ruchomych części. Kamień może powodować poważne problemy z przepływem, spadki wydajności i wymagać więcej energii do podgrzania wody. Osady kamienia mogą prowadzić do wyższych kosztów operacyjnych. Istnieją również koszty związane z awariami sprzętu oraz zwiększoną ilością przeglądów i konserwacji. Pomimo tych wszystkich środków, kamień nadal ma znaczący wpływ na żywotność maszyn.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz