Sobota, 28 stycznia 2023

Dlaczego moja woda z kranu smakuje jak metal?

4 stycznia 2022

0

Czy Twoja woda z kranu smakuje jak metal? Może to być posmak substancji chemicznej dodawanej do wody, aby uczynić ją bezpieczną lub uszkodzonych metalowych rur pozostawiających resztki w wodzie.

Czasami ludzie zauważają, że ich woda pitna w domu ma gorzki, metaliczny posmak. Można się spodziewać, że woda z kranu będzie miała neutralny smak, ale w rzeczywistości tak nie jest.

Woda ma różne smaki, a niektóre z nich są charakterystyczne dla poszczególnych obszarów zaopatrzenia w wodę. Gdy woda ma gorzki, metaliczny smak lub zapach, może być kilka powodów.

Istnieją również rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić smak wody, jeśli stwierdzisz, że smakuje jak metal.

Co sprawia, że woda ma metaliczny posmak?

Aby woda z kranu była bezpieczna do picia, dostawcy muszą dodawać do niej pewne substancje chemiczne. Te substancje chemiczne mogą zawierać:

  • Siarczan glinu
  • Wodorotlenek wapnia
  • Kwas fluorokrzemowy
  • ciekły chlor
  • krzemofluorek sodu.

Ponadto, woda z kranu może zawierać pewne zanieczyszczenia, takie jak azotany, hormony, pestycydy i różne sole metali. Woda, którą pijesz w swoim domu nie jest po prostu czysta, ponieważ zawsze będzie zawierać pewne substancje chemiczne lub mikroby. Woda o wysokim stężeniu chloru może mieć metaliczny smak, ponieważ substancja ta wchodzi w reakcję z metalami stosowanymi w instalacjach wodociągowych. Może to spowodować, że woda z kranu będzie miała gorzki smak.

Często ten metaliczny posmak jest silniejszy z samego rana i wczesnym wieczorem, kiedy większość ludzi nie korzysta z wody przez kilka godzin. Woda zawiera również naturalnie występujące metale śladowe, które mogą wpływać na jej smak.

Czy domowe instalacje wodno-kanalizacyjne mogą wpływać na smak wody?

Metaliczny smak wody nie zawsze jest spowodowany przez sieć wodociągową. Czasami domowe instalacje mogą nadawać wodzie gorzki smak metalu. Wiele domów w Wielkiej Brytanii posiada miedziane, żelazne lub ocynkowane rury. Niektóre instalacje sięgają czasów wiktoriańskich, a im starsze rury, tym bardziej prawdopodobne jest, że skorodowane przewody przeciekają metal do systemu wodnego.

Jeśli jednak mieszkasz w nowym domu, a woda smakuje jak metal, to najprawdopodobniej jest to spowodowane chemikaliami zawartymi w głównej instalacji wodociągowej.

Czy woda o metalicznym posmaku jest szkodliwa?

Chlor dodawany do wody nie jest szkodliwy, ale niektórzy ludzie są bardziej wrażliwi na jego smak i zapach. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli woda ma metaliczny smak, Twoje zdrowie nie jest zagrożone. Ale jeśli masz starszą instalację wodno-kanalizacyjną, w tym ołowianą rurę zasilającą, to w wodzie mogą znajdować się toksyczne elementy.

Rury ołowiane były powszechnie stosowane w brytyjskich domach do 1970 roku. Jeśli Twoja nieruchomość została zbudowana lub odnowiona przed tym okresem, to możesz mieć ołowiane rury.

Jeśli nie masz pewności co do jakości dostarczanej wody, możesz skontaktować się z lokalnym dostawcą wody, aby sprawdzić, jakie są wyniki lokalnych badań wody. Dostawcy są zobowiązani do regularnego testowania wody przez Inspekcję Wody Pitnej (Drinking Water Inspectorate).

Co mogę zrobić, jeśli moja woda ma smak metalu?

Jeśli smak metalu w wodzie pochodzi tylko z jednego kranu w domu, to warto sprawdzić jak stare są baterie tego kranu, ponieważ niektóre spryskiwacze mogą reagować z chlorem zawartym w wodzie. Czasami po prostu wymiana starego spryskiwacza na nowy, wykonany z syntetycznej alternatywy, rozwiązuje problem.

Jeśli metaliczny posmak wody pochodzi z więcej niż jednego kranu, spróbuj uruchomić krany na kilka minut, aby przepłukać system. Powinno to usunąć wszelkie zastoje wody i poprawić smak. Jeśli metaliczny posmak utrzymuje się, skontaktuj się z lokalnym dostawcą wody lub zaufanym hydraulikiem w celu uzyskania profesjonalnej porady.

Niektóre czynności można również wykonać samodzielnie, aby pozbyć się metalicznego posmaku wody pitnej:

  • Zagotuj wodę pitną - usunie to większość chloru. Pozostaw wodę do ostygnięcia, a następnie przechowuj ją w pojemniku w lodówce.
  • Używaj filtra do wody - może to być urządzenie montowane w punkcie poboru wody, na pojedynczym kranie lub coś, co filtruje całą wodę dostarczaną do domu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz