Sobota, 28 stycznia 2023

Czy można wybudować dom bez zmiękczacza wody?

29 października 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby omówić swoje potrzeby.

Budowa domu to skomplikowane zadanie logistyczne, które wymaga uwzględnienia wielu czynników. Już na początku fazy projektowej wybiera się podstawowe urządzenia, które będą służyły zapewnieniu dobrobytu domownikom, takie jak kocioł. Często na tym etapie zalecane jest zastosowanie zmiękczacza wody. Czy zakup takiego urządzenia jest opłacalny? Czy można jeszcze wybudować dom bez zmiękczacza wody?

Zmiękczacze wody cieszą się coraz większą popularnością. Choć coraz mniej osób jest w stanie określić, czym one są, to coraz więcej osób rozważa dokonanie takiej inwestycji w swoim domu. W hipermarketach, a także w sklepach internetowych, które oferują szeroki wybór, można znaleźć wiele zmiękczaczy wody. Eksperci zalecają, aby zacząć rozglądać się za zmiękczaczami wody już na początku budowy domu. Ja również polecam takie rozwiązanie. W tym artykule przedstawię swoje stanowisko.

Wiele osób jest w trakcie projektowania lub budowy swojego domu. Często zgłaszają się do mnie. Są oni dobrze poinformowani o problemach z kamieniem, twardą wodą i przeprowadzili obszerne badania w Internecie. Wielu architektów pracujących w biurach projektowych pyta również o to, czy chcą przewidzieć miejsce na instalację lub usunięcie stacji uzdatniania wody. Pytają również o zmiękczacze wody i czy taka inwestycja jest opłacalna.

Twarda woda - to problem, który prawdopodobnie występuje w Twoim domu!
Kamień na dnie czajnika, szary, trudny do usunięcia osad pod prysznicem i na kranie, plamy w toalecie, tłuste plamy i osad w kawie czy herbacie - to wszystko znane problemy, które każdy z nas widział u siebie, rodziny czy znajomych. Ich źródło jest jedno: twarda woda. Zjawisko to było już wielokrotnie omawiane. Jest to najczęstszy problem w polskich wodociągach. Można go doświadczyć niezależnie od tego, skąd pochodzi woda. Wysoki poziom twardości może występować w wodzie zarówno z własnego ujęcia, jak i w wodzie pobieranej z sieci wodociągowej.

Polska ma twardą wodę

Twardość jest właściwością, którą posiada woda. Właściwość ta została szczegółowo opisana w artykule: Co to jest i jak ją zmiękczyć? Wynika to z obecności jonów wapnia i magnezu. Im wyższy poziom twardości, tym jest ich więcej. Twarda woda może powodować dwa główne problemy. Pierwszym z nich jest kamień, znany również jako osad. Ten temat został już poruszony w moim artykule: Co to jest kamień? Drugim jest wysokie napięcie powierzchniowe. Utrudnia to zwilżanie powierzchni i sprawia, że cieczom takim jak detergenty i inne płyny trudniej jest w nią wniknąć i się w niej rozpuścić.

W naszym kraju dominuje woda twarda, zarówno średnio twarda jak i wysoko twarda. Taką wodę można zmiękczyć. Jak możesz sprawdzić, czy w Twoim domu jest twarda woda? Twardość wody można sprawdzić samemu! Twardość wody testerem kropelkowym to najlepszy sposób. Jak przeprowadzić taki test? Zobacz:

Z twardą wodą jest wiele problemów!

Twarda woda może powodować powstawanie kamienia i wysokie napięcie powierzchniowe wody. Może to prowadzić do wielu problemów w gospodarstwie domowym.

Instalacje i kocioł

Twarda woda może mieć znaczący wpływ na kocioł i instalacje wodno-kanalizacyjne. Producenci kotłów zalecają stosowanie zmiękczaczy wody w celu ochrony kotła przed uszkodzeniem w pierwszych dniach eksploatacji. Kamień kotłowy jest wynikiem działania twardej wody, która przepływa przez wnętrze kotła i wydostaje się na zewnątrz. Jest to węglan wapnia i magnezu, który powstaje pod wpływem temperatury w wyniku rozkładu wodorowęglanów magnezu i wapnia. Osad może zawierać również krzemionkę, siarczan wapnia i wodorotlenek żelaza.

W kotłach może dochodzić do odkładania się kamienia kotłowego, co może powodować straty ciepła. Możliwe jest lokalne niedogrzanie i przegrzanie. Rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o 20%, gdy woda jest twarda. Z drugiej strony, osady mogą gromadzić się wewnątrz rur w instalacjach sanitarnych. Zmniejsza to przekrój i powoduje awarie instalacji. Zmniejsza również przepływ i jego stabilność, oscylacje poziomu wody oraz zmniejsza przepływ. Kamień przyspiesza powstawanie korozji, co skutkuje skróceniem żywotności instalacji oraz wyższymi kosztami utrzymania. Więcej informacji można znaleźć tutaj: Remont kotłowni. Zaplanuj montaż zmiękczacza wody. Zanim włączysz centralne ogrzewanie, pomyśl o ogrzewaniu podłogowym bez zmiękczacza.

Sprzęt AGD

To samo dotyczy sprzętu AGD, który ma kontakt z wodą. Zapewne wiele razy widziałeś reklamy odkamieniaczy. Grzałka w pralce może się bardzo zakamienić. To samo dotyczy wszelkich urządzeń, które mają bezpośredni kontakt z wodą, takich jak ekspres do kawy, żelazko, parowar czy czajnik. Z czasem w urządzeniach gromadzi się kamień, który może prowadzić do kosztownych awarii lub przedwczesnej wymiany. Ten artykuł zawiera szczegółowe informacje o tym, jak twarda woda wpływa na urządzenia gospodarstwa domowego.

Pranie

Istnieje wiele problemów z praniem, gdy masz twardą wodę. Jest to negatywny wpływ kamienia na elementy pralki. Osad może również pozostawać na tkaninach. Twarda woda może również powodować, że włókna szybciej się zużywają i stają się kruche. Z kolei wysokie napięcie powierzchniowe oznacza, że płyn do płukania tkanin lub proszek do prania nie rozpuszczają się tak szybko. Aby pranie było czyste i ładnie pachniało, trzeba będzie zużyć dużo więcej. Ma to wpływ nie tylko na Twój portfel, ale także na środowisko, ponieważ do prania dodaje się więcej chemikaliów. Pełną listę strat można znaleźć tutaj: Czy zła jakość wody powoduje szkody w pralni? Jaki wpływ ma woda na tkaniny?

Czyszczenie

Czy wiesz, że twarda woda może prowadzić do zwiększenia zużycia środków chemicznych do czyszczenia, prania i kosmetyków nawet o 60% Jest to spowodowane wysokim napięciem powierzchniowym wody. Ponieważ środki nie są w stanie się rozpuścić, trudniej jest je zmyć. Aby zobaczyć efekt, potrzeba ich prawie dwa razy więcej. O tym, między innymi, piszemy w artykule: Twarda woda w Twoim domu - szokujące fakty!

Osady powstałe w wyniku działania twardej wody są nie tylko kruche, ale i trudne do mechanicznego usunięcia. Wystarczy chwila, aby po użyciu twardej wody zaczął się ponownie tworzyć. Gromadzi się w miejscach poboru wody, tj. w kranach, bateriach prysznicowych, kabinach prysznicowych, wannach, umywalkach. Powierzchnie te wymagają dużo wysiłku, czasu, a czasem silnych detergentów, które mogą podrażniać skórę. Kamień niszczy armaturę. Awarie spłuczek mogą być problemem, jeśli woda jest zbyt twarda. Łatwo można uszkodzić armaturę łazienkową, szorując brud z powierzchni. Dowiedz się więcej: Kamień na armaturze Dowiedz się, jak pozbyć się osadów z twardej wody.

Wykres przedstawiający zależność między twardością wody w domu a zużyciem środków czyszczących

Pielęgnacja ciała i włosów

Twarda woda nie jest najlepszym wyborem do pielęgnacji włosów i ciała. Regularne jej stosowanie może powodować podrażnienia, zaczerwienienia i swędzenie. Dzieje się tak dlatego, że twarda woda nie tylko nie nawilża dobrze powierzchni, ale także słabo spłukuje kosmetyki. Na skórze pozostaje cienka warstwa piany z mydła, która utrudnia skórze oddychanie. Problemy te mogą dotyczyć zarówno skóry głowy, jak i całego ciała. Twardej wody nie powinny pić niemowlęta, osoby cierpiące na egzemę lub alergie. Może ona zaostrzyć ich objawy.

Włosy mogą stać się bardzo puszyste i matowe z powodu twardej wody. Szampony i odżywki nie są w stanie skutecznie penetrować osłonki włosa, przez co włosy stają się trudne do ułożenia i wyglądają na bardzo zniszczone. Dlatego właśnie napisałam ten artykuł: Kiedy twarda woda pogarsza stan zdrowia

Napoje i naczynia

Twarda woda może również powodować uszkodzenia żywności i napojów. Twarda woda może zmienić smak i zapach żywności i napojów. Twarda woda może powodować powstawanie tłustych plam i osadów na prawie wszystkich rodzajach kawy i herbaty. Twarda woda może spowodować, że warzywa stracą swój kolor. Niektóre wypieki mogą nie smakować tak dobrze, a ich smak może być mniej intensywny. Twarda woda może również powodować matowienie naczyń szklanych i pozostawianie plam na naczyniach po ich umyciu w zmywarce.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz