Sobota, 9 grudnia 2023

Zmiękczacz wody do mieszkań - Jak zmiękczyć wodę w bloku?

11 października 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić produkty w naszym sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem w celu omówienia swoich potrzeb.

Choć napisałem wiele artykułów na temat zmiękczaczy wody, to zazwyczaj były one pisane w kontekście domów jednorodzinnych. Wiele osób mieszka w blokach i pyta mnie, czy można tam zamontować zmiękczacze wody. Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to możliwe.

Choć napisałem artykuł o rozwiązaniach uzdatniania wody w mieszkaniach (tutaj link), nie wspomniałem w nim o możliwości usuwania twardości wody poprzez zastosowanie zmiękczacza. Nadszedł czas, aby to zmienić.

Problem wysokiej twardości wody nie ogranicza się do domów jednorodzinnych. Może on być również problemem w blokach mieszkalnych. Osad osadzający się na armaturze może utrudniać jej usuwanie. Mieszkańcy szukają teraz sposobu na zmiękczenie wody.

Dlaczego filtr narurowy nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem?

W takich przypadkach zaleca się stosowanie filtrów narurowych ze złożem zmiękczającym wodę. Choć pomysł ten może wydawać się rozsądny, nie zawsze jest praktyczny. Wynika to z faktu, że taki filtr może pomieścić do 2 litrów żywicy jonowymiennej. Jest to niewielka ilość, biorąc pod uwagę liczne zastosowania wody. Woda potrzebna do spłukiwania toalety może pochłonąć nawet 10 litrów. Wiemy również, że żywica jonowymienna powinna być poddawana czasowej regeneracji. Nie jest to możliwe w przypadku filtrów narurowych. Jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie takiego urządzenia, to musimy liczyć się z krótkotrwałymi efektami, a także z częstą wymianą wkładów, która może być bardzo kosztowna.

Zmiękczacz wody na ratunek

Choć nie wszystkie mieszkania mogą być wyposażone w zmiękczacze wody, to jednak większość może. Jest to uzależnione od układu mieszkania, a także dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Warto pamiętać, że wielkość mieszkania nie musi przekładać się na komfort użytkowania.

Można zainstalować zmiękczacz wody do ujęcia zimnej wody, jeśli mamy ciepłą i zimną wodę, a warunki są sprzyjające. Pozwoli Ci to uzyskać miękką wodę do zmywarki, pralki czy toalety. Zmniejszy to również twardość wody, która płynie z kranu. Zaleca się, aby łazienka i kuchnia miały wspólne źródło wody.

Podgrzewanie wody w bloku za pomocą bojlera jest proste. Do podgrzewania wody w domu jednorodzinnym możemy wybrać zmiękczacz wody.

A co z ciepłą wodą? Czy nadal jest to trudne?

Zmiękczacz wody może być zainstalowany tylko na zimnej wodzie. Ciepła woda zachowa swoją pierwotną twardość, ale nie ma konieczności jej zmiękczania. Woda, która przepływa przez kran lub baterię prysznicową będzie mieszana. Zimna miękka woda będzie mieszać się z gorącą twardą wodą. To powoduje częściową twardość wody. Najprawdopodobniej możemy zmniejszyć całkowitą twardość wody do tego stopnia, że nie będzie w niej osadu lub będzie go bardzo mało.

W tym przypadku woda jest tym twardsza, im bardziej jest gorąca. Często zdarza się, że kąpiemy się w bardzo ciepłej wodzie. Można jednak po niej spłukać kabinę zimną, miękką wodą. Zmniejszy to ilość tworzących się osadów.

Jaki zmiękczacz wody będzie najlepszy do mieszkania w bloku?

Czas na wybór odpowiedniego modelu, jeśli jesteśmy pewni, że możemy mieć w domu zmiękczacz wody. Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS jest często wybierany przez osoby, które mieszkają w blokach. Model ten jest niewielkich rozmiarów, więc nie zajmie dużo miejsca. Zmieści się w każdej szafce łazienkowej. Ma on również wiele innych zalet. Głowica sterująca Erie działa na zasadzie elektrozaworów i jest praktycznie bezawaryjna. Ecoperla Slimline CS 14 posiada również jedną z najmocniejszych żywic monosferycznych Lewatit.

Jest to również jeden z najbardziej ekonomicznych i wydajnych zmiękczaczy wody. Wynika to z krótszej regeneracji, która nie wpływa negatywnie na jakość całego procesu. Dodano również Ecoperla Perfect System. Pozwala on na bardziej ekonomiczną miesięczną eksploatację zmiękczacza wody.

Zmiękczacz kompaktowy Ecoperla Slimline CS 14 jest bardzo prosty w obsłudze. W urządzeniu zastosowano system suchego zbiornika, który zapobiega powstawaniu mostków solnych i grudek. Są one bardzo trudne do usunięcia. Do zmiękczacza wody dodano nową funkcję - alarm dźwiękowy, który umożliwia dodanie soli. Zmiękczacz wody będzie teraz informować, kiedy nadszedł czas, aby uzupełnić zbiornik.


Ecoperla Vita 12 to solidna i niezawodna propozycja. Ecoperla Vita 12 to zmiękczacz wody wykonany z serii, która zajmuje bardzo mało miejsca. Obudowa została zaprojektowana tak, aby była funkcjonalna. Jej atutami są m.in. głowica sterująca Clack, żywica jonowymienna Lewatit monosphere oraz Ecoperla Perfect System. Komponenty te są niezwykle kompaktowe i solidne. Łatwe codzienne użytkowanie jest możliwe dzięki dużemu otworowi na zbiornik solanki oraz wskaźnikowi maksymalnego poziomu soli. Jest to doskonały stosunek jakości do ceny.

Złota rada dotycząca zmiękczacza wody w blokach mieszkalnych

Planowanie zmiękczacza wody najlepiej jest przeprowadzić w fazie projektowania pomieszczeń i innych przestrzeni. Jest to najlepszy moment na zaplanowanie lokalizacji dla zmiękczacza wody. Będzie on potrzebował dostępu do zimnej wody, prądu i kanalizacji.

Jeśli mieszkania znajdują się na parterze z dostępem do ogrodu jest to szczególnie ważne, ponieważ zmiękczacz wody musi być zainstalowany za odgałęzieniem wody do domu i ogrodu. Do podlewania roślin i trawy najlepsza jest woda surowa. Woda po zmiękczeniu zawiera sód, który nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi roślin.

Jest jeszcze jeden sposób na radzenie sobie z twardą wodą. Można zrezygnować z pobierania ciepłej wody z wodociągu, a zamiast tego użyć zimnej wody i podgrzać ją w celu zmiękczenia. W tym przypadku wymagany jest jednak kocioł grzewczy. Musimy też dysponować nieco większą przestrzenią, aby zainstalować oba urządzenia.

Co jeśli nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody?

Odwrócona osmoza jest alternatywą dla zmiękczacza wody. Nie zapewni ona wody dla wszystkich mieszkań, ponieważ jest to filtr podzlewozmywakowy. Oczyści jednak wodę w określonych punktach. Systemy odwróconej osmozy nie zakamieniają czajnika i zapewniają lepszy smak i aromat zup, potraw i herbat przyrządzanych na przefiltrowanej wodzie.

Sercem systemów odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna. Doskonale sprawdza się ona w usuwaniu twardości wody. Woda po przefiltrowaniu jest zmiękczona i nie ma w niej pozostałości po obróbce termicznej. Twarda woda w bloku lub mieszkaniu nie musi być problemem

Mieszkania z wysokim poziomem twardości wody są trudne do zwalczenia. Nie musisz jednak rezygnować ze swojego mieszkania. Istnieje możliwość zainstalowania kompaktowego zmiękczacza wody, nawet wysokiej jakości. Warto zadbać o to, by miękka woda była komfortowa do picia każdego dnia.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Image
Blog

Co to jest sód w zmiękczaczu wody?

31 października 2023

0