Środa, 7 grudnia 2022

Zmiękczacz wody w mieszkaniu - Jak zmiękczyć wodę w bloku?

6 października 2022

0

Choć napisałem wiele artykułów na temat zmiękczaczy wody, to zazwyczaj były one pisane w kontekście domów jednorodzinnych. Wiele osób mieszka w mieszkaniach w obrębie bloku i pyta mnie, czy jest możliwe zainstalowanie tam zmiękczacza wody. Okazuje się, że w wielu przypadkach jest to możliwe.

Wysoka twardość wody to nie tylko problem domów jednorodzinnych. Może dotyczyć również bloków mieszkalnych. Osad na armaturze może sprawiać problem i jest równie trudny do usunięcia. Mieszkańcy zaczynają szukać rozwiązania i urządzenia, które skutecznie zmiękczy ich wodę.

Dlaczego warto mieć do czynienia z twardą wodą w mieszkaniu?

Twarda woda jest bezpieczna dla zdrowia. Ważne jest jednak, aby znać warunki techniczne i łatwość korzystania z twardej wody w codziennym życiu. Twarda woda może prowadzić do dodatkowych kosztów i strat. Tworzy ona kamień, który znajduje się w rurach, kotłach grzewczych, bojlerach i innych urządzeniach domowych. Z jego obecności może wynikać szybka awaria. Nawet niewielka ilość osadu może powodować straty energii sięgające nawet 20%. Do tego dochodzą koszty napraw i serwisu. Wymaga też więcej detergentów niż przeciętne gospodarstwo domowe, czasem o ponad połowę. Osad jest bardzo trudny do wyszorowania. Należy często czyścić armaturę silnymi detergentami. Istnieje również możliwość, że potrawy i napoje sporządzone z twardej wody spowodują gorszy wygląd i smak. Jest jeszcze wiele innych problemów.

Czy filtry narur to dobre rozwiązanie?

W takich sytuacjach często polecane są filtry narurowe z warstwą zmiękczającą wodę. Choć brzmi to sensownie, rzadko kiedy przynosi pożądane rezultaty. Dzieje się tak dlatego, że taki filtr pomieści jedynie 2 litry żywicy jonowymiennej. Jest to niewielka ilość biorąc pod uwagę wiele zastosowań wody. Woda potrzebna do spłukiwania toalety może mieć nawet 10 litrów. Wiemy też, że złoża jonowymienne powinny być poddawane czasowej regeneracji. Filtry narurowe nie mają jednak takiej możliwości. Jeśli zdecydujemy się na montaż takich urządzeń, pamiętajmy o krótkotrwałych efektach, częstej wymianie wkładów, a także o wysokim koszcie.

W ostateczności dobrym rozwiązaniem będzie filtr Narur z wkładem zmiękczającym. Jest to niedrogi sposób na obniżenie twardości w domach letniskowych. Jeśli woda ma być uzdatniana tylko sezonowo, może to być opcja. Wszystkie powody, dla których zmiękczacze wody są bardziej wydajne i skuteczne niż filtry kasetowe, można znaleźć w poście: Dlaczego zmiękczacze wody są lepsze.

Zmiękczacze wody są bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. Żmudna jest wymiana wkładów zmiękczających i złoża w ich obrębie co kilka miesięcy. Jest to również kosztowny element. Żywica jonowymienna w zmiękczaczach wody wymaga wymiany tylko raz na 10 lat. Powierzchnia wymiany jest większa. Zawsze warto rozejrzeć się za bardziej trwałymi i solidnymi rozwiązaniami.

Zmiękczacz wody uratowany

Nie we wszystkich mieszkaniach można zainstalować zmiękczacze wody. Ma na to wpływ układ mieszkania i dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Należy pamiętać, że wielkość mieszkania nie musi przekładać się na dostępność tych urządzeń.

Jeśli mamy ciepłą i zimną wodę, a warunki są sprzyjające, możemy zainstalować zmiękczacz wody do ujęcia zimnej wody. Dzięki temu uzyskamy miękką wodę do zmywarki i pralki, a także zmniejszymy twardość wody płynącej z kranu. Warto mieć jeden pion, wspólne ujęcie wody, dla łazienki i kuchni.

Jeśli podgrzewamy wodę w bloku za pomocą kotła grzewczego, jest to znacznie łatwiejsze i bez trudu możemy wybrać zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego.

Zmiękczacz wody wymaga podłączenia do prądu. Wymiana jonowa może być skutecznym i efektywnym sposobem na zmniejszenie twardości wody. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Jak działa zmiękczacz wody? Występują one również w filmie polskiej marki Ecoperla.

A co z problemem ciepłej wody? To wciąż jest trudne.

Tylko zimna woda może być zmiękczona przez zmiękczacz wody. Gorąca woda nie zostanie zmiękczona, ale nadal zachowa swoją pierwotną twardość. Woda, która przepływa przez kran lub baterię prysznicową będzie się mieszać - połączy się gorąca woda twarda i zimna woda miękka. W ten sposób otrzymamy wodę częściowo twardą. Najprawdopodobniej woda zostanie zredukowana do punktu, w którym nie pozostawia osadu lub pozostawia go bardzo mało.

Należy pamiętać, że im twardsza jest woda, tym bardziej jest gorąca. Mimo że kąpiemy się w bardzo ciepłej wodzie, nierzadko zdarza się, że spłukujemy kabinę miękką, zimną wodą. Pozwoli to na zmniejszenie tworzących się osadów.

Jaki zmiękczacz wody jest najlepszy do mieszkania w bloku?

Do mieszkania w bloku zaleca się wybrać mniejszy, ze złożem zmiękczającym 12-14 litrów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pozwala ono zaoszczędzić miejsce. Taki mały zmiękczacz wody bez problemu zmieści się w niewielkich pomieszczeniach takich jak przedpokój czy w szafie. Mam trzy propozycje - Ecowater eVOLUTION 100 Compact​,  Ecoperla Slimline CS14 oraz Ecoperla Vita12.

Ecowater eVOLUTION 100 Compact

Ten kompaktowy zmiękczacz wody zmieści się w każdym mieszkaniu. Inteligentny system monitoringu zużycia wody sprawia, że urządzenie jest oszczędne w eksploatacji i gwarantuje czystą i miękką wodę. Działanie zmiękczacza można monitorować za pomocą smartfona, tabletu lub komputera, dzięki modułowi WI-FI. Urządzenie ma 5 lat gwarancji! Teraz Ecowater eVolution 100 Compact jest w promocyjnej cenie na Oxyshop. Linia zmiękczaczy Ecowater składa się z kilku modeli o różnej wielkosci i możliwościach. Możesz dospasować urządzenie do swojego mieszkania. 

Ecoperla Slimline CS 14

Czas na wybór odpowiedniego modelu, jeśli jesteśmy pewni, że możemy mieć w domu zmiękczacz wody. Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS jest często wybierany przez osoby mieszkające w blokach. Model ten ma niewielkie rozmiary, więc zmieści się w każdej szafce łazienkowej. Ma też wiele innych zalet. Głowica sterująca Erie działa na zaworach elektromagnetycznych i jest praktycznie bezawaryjna. W Ecoperla Slimline CS 14 zastosowano również jedną z najmocniejszych żywic monosferycznych dostępnych w ofercie firmy Lewatit.

Jest to również jeden z najbardziej ekonomicznych i wydajnych zmiękczaczy wody. Zawdzięcza to krótszej regeneracji, która nie wpływa negatywnie na jakość całego procesu. Dodano również Ecoperla Perfect System. System ten pozwala na specjalne ustawienia głowicy sterującej, co zmniejsza miesięczne koszty eksploatacji.

Zmiękczacz kompaktowy Ecoperla Slimline CS 14 jest bardzo łatwy w obsłudze. W urządzeniu zastosowano system suchego zbiornika, który zapobiega powstawaniu mostków solnych i grudek. Są one bardzo trudne do usunięcia. Jako nowość dodano dźwiękowy alarm dodawania soli. Zmiękczacz wody będzie teraz informował sam siebie, kiedy nadszedł czas na uzupełnienie zbiornika.

Ecoperla Vita 12

Ecoperla Vita 12 to solidna, wydajna propozycja. Ecoperla Vita 12 to zmiękczacz wody, który jest bardzo solidną i wydajną propozycją. Mocne strony to głowica sterująca Clack, monosferyczna żywica jonowymienna Lewatit, Ecoperla Perfect Systems oraz regenerator przeciwprądowy. Elementy te są niezwykle kompaktowe i solidne. Łatwa codzienna obsługa jest możliwa dzięki dużemu otworowi w zbiorniku solanki i wskaźnikowi maksymalnego poziomu soli. Jest to świetna oferta w uczciwej cenie.

Inne zmiękczacze wody

Jeśli mieszkanie jest duże, a miejsca jest wystarczająco dużo, możemy wybrać dowolny zmiękczacz wody, który będzie odpowiadał potrzebom rodziny. Może to być Ecoperla Toro 20, który jest prosty w montażu. Ecoperla Hero to kolejna opcja. Łączy on w sobie działania zmiękczacza wody i właściwości węgla aktywnego. Warto przyjrzeć się serii Ecoperla Softcab dla średniego zmiękczacza wody.

Oto kilka złotych rad dotyczących zmiękczaczy wody w blokach mieszkalnych

Najlepszym momentem na zaplanowanie zmiękczacza wody, jest czas, w którym projektuje się pomieszczenia. Ważne jest wtedy, aby zdecydować, gdzie zmiękczacz wody zostanie zainstalowany. Wymaga on bowiem dostępu do zimnej wody, prądu i kanalizacji.

Szczególnie ważne są mieszkania na pierwszym piętrze, które mają dostęp do ogrodu. Zmiękczacz musi być zainstalowany za linią wody do domu i ogrodu. Surowa woda jest najlepsza do podlewania roślin i trawy. Woda po zmiękczeniu zawiera sód, który nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi i wzrostowi roślinności.

Jest jeszcze jeden sposób na twardą wodę, który nie jest tak dotkliwy i prawie nie do zniesienia. Można całkowicie wyeliminować pobór ciepłej wody i wykorzystać zimną wodę do jej podgrzania i zmiękczenia. Wiąże się to jednak z dodatkowym kosztem w postaci kotła grzewczego. Musimy też mieć nieco więcej miejsca, aby zainstalować oba urządzenia.

Co zrobić, gdy nie ma możliwości zainstalowania zmiękczacza wody?

Odwrócona osmoza jest alternatywą dla zmiękczacza wody. Nie zapewni wody dla wszystkich mieszkań, ale zapewni wodę dla filtra podzlewozmywakowego, który punktowo oczyści wodę. System odwróconej osmozy sprawi, że w Twoim czajniku nie pojawi się kamień. Dzięki temu łatwiej będzie cieszyć się aromatem i smakiem zup, kaw i herbat przyrządzanych na filtrowanej wodzie.

Sercem systemów odwróconej osmozy jest membrana osmotyczna. Jest ona doskonałym sposobem na usunięcie twardości wody. Po przefiltrowaniu woda staje się miękka i nie pozostawia osadów z obróbki termicznej. Więcej na jej temat można przeczytać w tym artykule: Odwrócona osmoza: Czy naprawdę działa? Recenzje, cena i gdzie kupić?

Możesz pokusić się o rozważenie rozwiązań do łazienki, oprócz filtra kuchennego, który zapobiegnie gromadzeniu się osadów w małych urządzeniach i naczyniach. Branża uzdatniania wody oferuje filtr pralkowy. To akcesorium można przymocować do pralki. Jest ono wypełnione polifosforanem. Filtr ten nie zmiękcza wody, ale zapewnia, że nie ma osadu w pralce i na tkaninach. Grzałka i inne elementy są chronione przed awarią. Dowiedz się więcej w artykule: Filtry do pralki i zmywarki - jak działa polifosforan? W tym celu można zastosować filtr prysznicowy. Zmniejsza on narażenie skóry na działanie chloru i twardej wody, zawierając złoże. Nie są to rozwiązania trwałe i można je stosować tylko w kilku punktach. Mogą jednak poprawić komfort korzystania z wody.

To nie musi być problem, jeśli w bloku jest twarda woda

Mieszkania nie są dobrze przystosowane do wysokiej twardości wody. Ważne jest jednak, aby nie zakładać porażki. Możliwe jest zainstalowanie kompaktowego zmiękczacza wody, nawet takiego o wysokiej jakości. Warto to zrobić, aby zapewnić sobie miękką wodę do codziennego użytku.

Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS14 można kupić w sklepie internetowym.

  • Zmiękczacz wody Ecoperla Slimline 14

    Oceniony na 4,88 5 4 090,0000zł
  • Zmiękczacz wody Ecoperla Vita 12

    Ocena 5.00 z 5 3.490,0000zł

Komentarze (0)

Zostaw komentarz