Sobota, 9 grudnia 2023
Miękka woda to dziś konieczność dla każdego. Można wymieniać nieskończenie wiele zalet miękkiej wody, w tym dłuższą żywotność urządzeń AGD i systemów grzewczych, zwiększoną wydajność instalacji, poprawę kondycji skóry i włosów oraz bogatszy smak i zapach gotowanych potraw. Inflacja i kurczące się zasoby wody pitnej na świecie również zmuszają nas do ograniczania bieżących kosztów. Ekonomiczny zmiękczacz wody to klucz do optymalizacji domowych finansów. Aby pomóc w wyborze najbardziej ekonomicznego i efektywnego zmiękczacza wody, przygotowałem poradnik.
Każdy zmiękczacz wody wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, a także soli tabletkowanej i wody potrzebnej do regeneracji złóż jonowymiennych. Są to stałe wydatki, które należy co miesiąc dodawać do domowego budżetu. Zmiękczacze wody muszą być regularnie serwisowane przez profesjonalistów, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami. O kosztach eksploatacji zmiękczacza wody pisałem już wcześniej. W tym artykule chciałbym omówić koszty zmiękczacza wody w nieco nowym kontekście. Dowiedz się, jak wybrać ekonomiczny zmiękczacz wody przed zakupem.
Wszystkie dostępne obecnie na rynku zmiękczacze wody działają na dokładnie tej samej zasadzie. Metoda zmiękczania wody opiera się na wymianie jonowej, która zachodzi na specjalnej żywicy. Temat ten został omówiony na wiele różnych sposobów. Odsyłam do jednej z moich wcześniejszych publikacji, a także zachęcam do obejrzenia filmu, w którym ekspert Ecoperla krok po kroku wyjaśnia jak działa uzdatniacz wody.
Sposób regeneracji zmiękczaczy wody różni się w zależności od modelu, choć zasada działania jest taka sama. Proces ten, wymagający użycia soli w tabletkach i dodatkowej wody, generuje największe koszty. Łatwo więc założyć, że im więcej wody i soli zużywa zmiękczacz wody, tym droższa będzie jego eksploatacja. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach pracy. Jak w takim gąszczu znaleźć najlepsze rozwiązanie? Jak porównać zmiękczacze wody?
Ekonomicznym zmiękczaczem wody jest urządzenie, które zostało zaprogramowane tak, aby optymalnie zużywać materiały eksploatacyjne. W tym przypadku koszt energii elektrycznej jest znikomy i zwykle nie przekracza 12 złotych rocznie. Warto więc zainwestować w model, który gwarantuje najlepsze warunki pracy, zarówno pod względem zużycia soli, jak i wody. Sprawdź, czy częstotliwość regeneracji zmiękczacza wpływa na poziom twardości wody. Koniecznie sprawdź też, ile wody zużywa.
Regeneracja złoża jonowymiennego jest kluczowym procesem, który decyduje o tym, jak dobrze będzie działał system zmiękczania wody. Może on być różnie klasyfikowany, w zależności od producenta lub modelu zmiękczacza wody. (Przeczytaj: Czy proces regeneracji wygląda tak samo dla wszystkich zmiękczaczy wody?). Istnieją urządzenia wykorzystujące regenerację objętościową, czasową i objętościowo-logiczną. Jeśli chodzi o potencjalne oszczędności, dalszy podział opiera się na rodzaju przepływu wody używanej podczas regeneracji.
W regeneracji współprądowej, woda jest wprowadzana tak, że złoże jonowe jest mieszane. Regeneracja UpFlow nie ma pierwszego etapu, zwanego płukaniem wstecznym. Zamiast tego, solanka jest wykonywana natychmiast. Regeneracja z płukaniem wstecznym jest zatem uważana za bardziej opłacalną.
Proces UpFlow został tak nazwany, ponieważ roztwór solanki wchodzi do kolumny od dołu. Dno kolumny zawiera dużą ilość żywicy jonowymiennej i niewielką ilość wody. Oznacza to, że w tym trybie regeneracji solanka nie jest rozcieńczana. Solanka jest zużywana wolniej, a żywica jonowymienna jest regenerowana w kolejności od najmniejszego do największego zużycia. Ecoperla, polska marka, wykorzystuje tryb UpFlow w swoich zmiękczaczach wody.
Sól stołowa (najpopularniejsza odmiana) jest dostępna w 25-kilogramowych workach, które mogą kosztować nawet 60 zł co dwa miesiące, w zależności od dystrybutora lub producenta. UpFlow pozwala na solenie proporcjonalne, które zmniejsza zużycie soli, a tym samym ilość wody potrzebnej do regeneracji. Proces ten skutkuje również mniejszym wypłukiwaniem. Więcej informacji na temat soli regeneracyjnej można znaleźć w artykule Czy sól zmiękcza wodę. Wymiana jonowa: kilka słów.
Zmiękczacze wody mają wiele cech, które mogą obniżyć koszty ich eksploatacji. W tym kontekście szczególnie ekonomiczne są zmiękczacze wody Ecoperla. Ecoperla Perfect System, kompaktowe zmiękczacze wody oraz Ecoperla Intelligent System, dwuczęściowe uzdatniacze wody to innowacyjne rozwiązania, które gwarantują oszczędności już od pierwszej regeneracji. Specjalne ustawienia głowicy sterującej zostały opracowane dla użytkowników o najwyższych wymaganiach. Ecoperla Perfect System & Ecoperla Smart System zapewnia bezawaryjną pracę zmiękczacza wody przez wiele lat, a także obniża ilość wody i soli zużywanej do regeneracji. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Systemy Ecoperla zrewolucjonizowały branżę filtrów do wody.
Z czego jeszcze powinien słynąć zmiękczacz wody? Bardzo ważny w tym kontekście jest rodzaj żywicy jonowymiennej. Wybierając model, warto zdecydować się na taki, który wypełniony jest złożem monosferycznym. Żywica jonowymienna zużywa się równomiernie, a dzięki identycznej strukturze cząsteczek jest łatwiejsza w regeneracji. Złoża monosferyczne znane są również z długiej żywotności. Widać to porównując różne modele dostępne na rynku. Zmiękczacze wody Ecoperla są wyposażone w żywice jonowymienne, które mogą wytrzymać do 10 lat, w zależności od jakości i ilości wody surowej. Przeczytaj artykuł na temat monosferycznej i polisferycznej żywicy jonowymiennej. Ważna jest również pojemność złoża jonowymiennego w zmiękczaczu wody. Przy wyborze modelu należy wziąć pod uwagę dzienne i chwilowe maksymalne zapotrzebowanie na wodę, a także liczbę punktów poboru.
Zmiękczacze wody stanowią dużą grupę urządzeń. Nie wszystkie modele spełniają kryteria jakości, wydajności i ekonomiczności. Być może zastanawiasz się, jaki zmiękczacz wody wybrać. Wśród wielu dostępnych opcji wyróżnia się marka Ecoperla. To polski producent, który zajmuje się produkcją systemów uzdatniania wody do celów spożywczych i domowych. Zapewne znasz już modele, które zasługują na szczególną uwagę w portfolio tej marki. Tym razem chciałbym pokrótce przypomnieć o ich najlepszych cechach.
Kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Toro jest ulubieńcem mieszkańców apartamentów i kamienic. Ecoperla Toro 20 i Ecoperla Toro35 to dwa modele z tej samej serii, które różnią się ilością zastosowanej żywicy jonowymiennej. Oba urządzenia są łatwe w instalacji i niezwykle wydajne.
Ecoperla Vita składa się z serii (Ecoperla Vita 25, Ecoperla Vita 12 itd.) jednostek zbudowanych z komponentów, które są niezwykle trwałe. Urządzenie jest jednym z najbardziej ekonomicznych na rynku dzięki Ecoperla Perfect System.
Urządzenia Ecoperla Slimline 14 są wyposażone w Ecoperla Perfect System, który umożliwia przepływ przeciwprądowy i proporcjonalne solankowanie podczas regeneracji. Ecoperla Slimline 14 może skrócić cykl regeneracji o jeden bez uszczerbku dla wydajności. Seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline posiada również funkcję WiFi, która maksymalizuje wygodę.
Jeśli mamy dużo wody lub jej twardość jest wysoka, najlepiej zastosować zmiękczacz wody, który jest bardziej ekonomiczny i ma większą pojemność. Dlatego warto zainwestować w dwuczęściowy zmiękczacz Ecoperla Softower, który występuje w trzech rozmiarach: Ecoperla SoftowerS, Ecoperla SoftowerM oraz Ecoperla SoftowerL. Głowica sterująca amerykańskiej firmy Clack zapewnia bezawaryjną pracę, a monosferyczna żywica jonowymienna gwarantuje zmiękczanie wody na najwyższym poziomie.
Ecoperla Hero to ekonomiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą wyeliminować nie tylko twardość wody, ale także chlor, jego pochodne i wiele innych związków, które mogą negatywnie wpływać na właściwości organoleptyczne wody. Ecoperla Hero jest kompaktowy i wykorzystuje Ecoperla Perfect System, aby zapewnić, że jest zarówno wydajny, jak i ekonomiczny.
Instalacja zmiękczacza wody przynosi wiele wymiernych korzyści.
Jeśli chcesz kupić zmiękczacz wody, nie stawiaj na przypadek. Możesz zaoszczędzić pieniądze, wybierając model dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i jakości wody. Jestem przekonany, że po przeczytaniu tego przewodnika będziesz w stanie wybrać ekonomiczny zmiękczacz wody. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się ze mną. Wspólnie znajdziemy rozwiązanie problemu twardej wody.
Komentarze (0)