Środa, 7 grudnia 2022

Uzdatnianie wody dla hodowli krewetek

5 listopada 2021

0

Szukasz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz sprawdzić w sklepie internetowym lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!

Krewetki są popularnym owocem morza na świecie, a także rosnącym trendem w domowej akwarystyce. W obu przypadkach wymagają wody najwyższej jakości, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i optymalne warunki życia. Jakiej wody wymagają krewetki? Czy woda w krewetkarium musi być uzdatniana? Jak uzdatnić wodę do hodowli krewetek?

Hodowle krewetek do użytku przemysłowego

Owoce morza cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Krewetki należą do najbardziej lubianych spośród wielu rodzajów. Są one szczególnie cenione w Stanach Zjednoczonych i Europie. Według ONZ FAO, światowa roczna produkcja może osiągnąć nawet 3,5 miliona ton. Są to tak zwane białe krewetki. Obecnie w czołówce producentów tych owoców morza znajdują się Tajlandia i Chiny. W 2012 roku Tajlandia wyeksportowała do Unii Europejskiej 72.000 ton krewetek. Hodowla krewetek jest popularnym biznesem w Europie. Mimo, że jest to trudny i czasochłonny biznes, nie brakuje osób, które chcą założyć własną hodowlę krewetek.

Wiele akwakultur hoduje obecnie krewetki, aby zaspokoić rosnący popyt. Jest to trudne zadanie dla hodowców, ponieważ intensywne metody hodowlane mogą powodować choroby w betonowych zbiornikach. Czasami może dojść nawet do całkowitych strat.

Jakość i temperatura wody w zbiornikach są kluczowymi czynnikami w zapewnieniu odpowiednich plonów. Idealna temperatura wody w zbiorniku powinna wynosić od 28 do 29 stopni. Krewetki są wrażliwymi skorupiakami i nie tolerują dużych wahań temperatury.

Uzdatnianie wody w przemysłowej hodowli krewetek

Wiele doświadczeń hodowlanych wykazało, że uzdatnianie wody może poprawić wskaźnik przeżywalności i warunki życia krewetek.

Istnieje kilka etapów uzdatniania wody dla profesjonalnej hodowli krewetek. Po pierwsze, woda musi być pozbawiona większych cząstek mechanicznych. Dokonuje się tego za pomocą specjalnych filtrów. Woda musi być również odpowiednio zdezynfekowana. Firmy do dezynfekcji wody stosują dozowanie chloru. Inną popularną metodą jest ozonowanie. Woda dla krewetek nie powinna zawierać tych substancji. Dlatego też stacje uzdatniania wody wyposażone są w złoża węgla aktywnego, takie jak kolumny węglowe. Woda do hodowli krewetek jest następnie przepuszczana przez przemysłowy system odwróconej osmozy (Industrial High Performance Reverse Osmosis). W ten sposób opisano proces odsalania wody morskiej do hodowli krewetek.

Profesjonalne hodowle muszą dbać o to, aby jakość wody była utrzymywana przez cały czas. Bardzo ważne jest, aby dostosować pH wody dla krewetek. Powinno ono wynosić od 7,5 do 8,5. Rodzaj używanej wody, parametry wody surowej oraz wytyczne określone przez hodowcę krewetek będą miały wpływ na wybór stacji uzdatniania wody.

Jakie są korzyści z uzdatniania wody dla krewetek?

Uzdatnianie wody w hodowli krewetek skutkuje lepszymi wynikami hodowli. Hodowle krewetek mają wyższy wskaźnik przeżywalności. Niektóre hodowle krewetek mogą pochwalić się skokiem od 45-60% do 70%. Krewetki rozwijają się w dobrych warunkach życia.

Istnieje również kwestia niezależności od zewnętrznego dostawcy wody. Firma jest całkowicie niezależna na przykład od miejskich przedsiębiorstw wodociągowych. Posiada własne źródło wody, która jest wysokiej jakości i stale dostarczana. Dzięki temu roczne koszty zaopatrzenia w wodę są niższe.

Jeśli w hodowli krewetek używana jest woda morska, możliwe jest dodatkowe dozowanie soli. Pozwala to na dalsze oszczędności. Uzdatnianie wody czyni hodowlę krewetek bardziej opłacalną i obniża koszty operacyjne.

Krewetkarium w domu

Krewetki nie są hodowane wyłącznie do celów spożywczych. Wiele odmian można przystosować do życia wewnątrz krewetkariów, czyli domowych akwariów. Hodowla krewetek jest obecnie bardzo popularna. Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą udekorować swoje akwarium, a także poszukują niezwykłych okazów.

Od gatunku krewetek wybranych przez hodowcę domowego zależeć będą wszystkie parametry w krewetkarium, a także jakość wody. Do akwariów domowych najczęściej polecane są dwa rodzaje krewetek: Neocaridina lub Caridina. Wymagają one zupełnie innego rodzaju wody. Pierwszą odmianą krewetek polecaną dla hodowców amatorów jest właśnie ta wymieniona. Koszt zakupu krewetek i sprzętu do krewetkarium jest niższy, a ponadto są one bardziej odporne na błędy, które można popełnić w początkowej fazie hodowli krewetek.

Krewetki z rodzaju Neocaridina preferują wodę o temperaturze od 18 do 30 stopni Celsjusza. Nie powinno być problemem napełnienie akwarium wodą z kranu, jeśli jest ona lekko lub średnio zanieczyszczona, ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie.

Caridina hodowana jest w wodzie miękkiej zawierającej 6GH oraz lekko kwaśnej. pH powinno wynosić od 6,5 do 300 oS. Krewetki z niższych klas mogą mieć nieco inne wymagania. Twardość wody może osiągać 12 GH, podczas gdy wartość pH może być utrzymywana na poziomie 7. Przewodność może osiągać 500 uS

Uzdatnianie wody w domowym akwarium dla krewetek

Krewetki preferują życie w czystej, dobrze natlenionej wodzie. Są skorupiakami i są wrażliwe na poziom miedzi, amoniaku i azotanów. Mogą one spowodować śmierć hodowli i nie przynieść nic dobrego. Informacje o zanieczyszczeniach takich jak azotany można znaleźć tutaj: Uważaj na szkodliwe substancje w wodzie. Informacje na temat amoniaku można znaleźć tutaj: Amoniak w wodzie. Co to jest? I dlaczego jest tak niebezpieczny dla naszego zdrowia? Hodowcy zalecają, aby poziom NO2 był praktycznie zerowy, a poziom NO3 nie przekraczał 30 ppm.

Hodowla krewetek nie jest uzależniona od parametrów wody takich jak pH i twardość. Nie należy dopuszczać do tego, aby przyjmowały one skrajne wartości. Ważne jest, aby woda nie była zbyt miękka, ponieważ krewetki używają jej do budowy swojego pancerza.

W niektórych przypadkach możliwe jest stosowanie wody z kranu, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. W takich sytuacjach lepiej zaopatrzyć się w uzdatniacz wody. Ważne jest, aby znać parametry swojej wody surowej. Warto sprawdzić te parametry i upewnić się, że są one odpowiednie dla hodowli krewetek. Specjaliści zalecają instalację systemów odwróconej osmozy, jeśli nie są. Odwrócona osmoza może być małym filtrem, który ma ogromne możliwości. Dzięki wieloetapowej filtracji jest w stanie oddzielić od wody nawet niewielkie ilości szkodliwych substancji. Taki filtr sprawi, że woda będzie wolna od szkodliwego amoniaku i azotanów, co jest najważniejszą kwestią. Artykuł: Odwrócona osmoza jako proces wyjaśnia więcej na temat odwróconej osmozy

Woda z odwróconej osmozy stanowi świetną bazę do uzupełnienia odpowiedniej ilości minerałów dla krewetek. W specjalistycznych sklepach zoologicznych można znaleźć mieszanki mineralne dodawane do wody w akwarium dla krewetek. Są one opracowane specjalnie dla określonych gatunków krewetek. Zapewniają one prawidłowy rozwój i odżywianie oraz mają wpływ na nasycenie kolorów ich pancerza. System odwróconej osmozy nie służy tylko do napełniania krewetek.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz