Sobota, 28 stycznia 2023

Co jest najważniejsze przy podejmowaniu decyzji o miejscu zainstalowania wateroftenera?

5 grudnia 2022

0

Zmiękczacze wody mogą być świetnym sposobem na poradzenie sobie z twardą wodą. Urządzenia te pozwalają cieszyć się wysokim poziomem komfortu podczas korzystania z wody. Sprawiają również, że woda nie powoduje uszkodzeń w domowej instalacji wodno-kanalizacyjnej czy kotle grzewczym. W jakim miejscu warto zdecydować się na montaż zmiękczacza wody? Jakie ważne czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca na instalację zmiękczacza wody?

Twarda woda może być groźnym przeciwnikiem. Może spowodować znaczne szkody w Twoim domu, o czym mówiliśmy już w artykule: Jak twarda woda wpływa na Twój dom - szokujące fakty! Może mieć znaczący wpływ na Twoje codzienne życie. Przeczytaj artykuł: Jak twarda woda może wpłynąć na Twoje życie. Jest to ogromna strata ekonomiczna. Obserwuje się znaczny wzrost zużycia detergentów, o 20% wyższe rachunki za ogrzewanie oraz znaczne obniżenie wydajności kotłów grzewczych i instalacji. Poniższy film dostarczy informacji o tym wszystkim:

Centralny zmiękczacz wody to najlepszy sposób na ograniczenie twardej wody i wszystkich problemów, które może ona powodować. Urządzenia te dostarczają miękką wodę w całym domu niezależnie od punktu poboru wody. Zmiękczacze wody działają na zasadzie wymiany jonowej. Czytaj więcej: Jak działa zmiękczacz wody? Temat ten porusza również filmik polskiej marki Ecoperla.

Zmiękczacze wody są chwalone za efekty, jakie dają. Możliwe jest pełne dostosowanie do potrzeb użytkownika. Są praktycznie bezobsługowe, a producenci cały czas starają się usprawnić ich działanie. To świetna inwestycja, która zwróci się w dłuższej perspektywie. Przeczytaj artykuł: Zmiękczacz wody - czy to naprawdę działa? Gdzie kupić, opinie i cena?

Zanim zaczniesz pić miękką wodę

Zanim zmiękczacz wody zacznie pracować w Twoim gospodarstwie domowym, należy dokładnie przemyśleć lokalizację i rodzaj urządzenia. Odpowiednie przygotowanie jest kluczowe dla dalszej pracy i sprawnego funkcjonowania urządzenia.

Artykuł: Jak duża jest stacja uzdatniania wody? Pisałem już o przestrzeni wymaganej dla konkretnych rozwiązań. Ważne jest, aby zaplanować przestrzeń i miejsce na montaż systemu uzdatniania wody. Należy to zrobić jak najwcześniej. Najlepiej zacząć myśleć o tym już w momencie projektowania domu. Dzięki temu będzie największa szansa na uniknięcie problemów takich jak przeróbki domu. Nie zawsze jest to możliwe w starszych domach. Jeśli właściciele nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków, a chcą mieć zmiękczacz wody, to trzeba zmodyfikować pomieszczenie. Najlepiej skorzystać z porady eksperta od uzdatniania wody, aby podjąć właściwą decyzję. Ja ze swojej strony zapraszam do kontaktu ze mną.

Czym jest zmiękczacz wody?

Zmiękczacze wody nie wymagają dużej konserwacji, ale muszą być w dobrym stanie technicznym. Są one niezbędne do działania. Nieważne czy obudowa jest kompaktowa czy dwuczęściowa, wszystkie wskazania muszą być spełnione.

Stabilna podstawa

Zmiękczacze wody wymagają stabilnego podłoża. Powierzchnia musi być płaska. Warto rozważyć stworzenie specjalnego podestu, jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić go w miejscu, w którym zostanie zainstalowany zmiękczacz wody. Urządzenie powinno stać stabilnie podczas pracy.

Przestrzeń, która jest odpowiednia

Należy przygotować miejsce, w którym zostanie zainstalowany zmiękczacz wody. Zależy to od modelu, szerokości i wielkości. Najlepiej zastanowić się, co będzie potrzebne. Czy ma to być kompaktowy zmiękczacz wody, czy dwuczęściowe urządzenie, które ma dużą pojemność? Kompaktowe zmiękczacze wody są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej kompaktowe. Dwuczęściowe zmiękczacze wody mogą być jednak dość wysokie. Dzieje się tak ze względu na siłownik ciśnieniowy przymocowany do górnej głowicy sterującej.

Zużycie wody w gospodarstwie domowym, wielkość, liczba mieszkańców, punkty poboru wody i twardość wody odgrywają rolę w wyborze zmiękczacza wody. Więcej informacji można znaleźć w artykule: Jaki zmiękczacz wody jest najlepszy dla domu jednorodzinnego? Wykonanie testu tward ości wody pozwoli Ci określić, jak twarda jest Twoja woda. W jaki sposób go przeprowadzić? Tak podpowiada Ecoperla, polska marka.

Odpowiednia temperatura

Stacje uzdatniania wody nie mogą pracować w temperaturze poniżej zera. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które jest nie tylko przechłodzone, ale również posiada odpowiednią ilość miejsca. W przeciwnym razie urządzenie może ulec awarii.

Dostęp do energii elektrycznej

Zmiękczacze wody są sterowane przez automatyczne głowice sterujące. Aby zawór mógł prawidłowo zarządzać etapami i regeneracją, konieczne jest posiadanie w miejscu instalacji aktywnego gniazdka elektrycznego i stałego zasilania w energię elektryczną. Ile energii elektrycznej zużywa zmiękczacz wody? O tym wszystkim w artykule: Czy stacje uzdatniania wody zużywają dużo?

Odprowadzanie ścieków do sieci kanalizacyjnej

Należy zapewnić odpływ do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Zmiękczacze wody są w stanie generować popłuczyny z roztworu solanki. Konieczne jest ich prawidłowe odprowadzenie. Ten artykuł wyjaśni więcej: Instalacja zmiękczacza wody & drenaż piwnicy - co zrobić?

Miejsce na filtr mechaniczny

Ważne jest, aby zapewnić wystarczająco dużo miejsca na filtr wstępny . Jest to niezbędny element przed zmiękczaczem wody. Filtr mechaniczny chroni zmiękczacz wody przed zanieczyszczeniami stałymi, które mogłyby dostać się do systemu i spowodować jego zatkanie.

Zmiękczacz wody do mieszkań

Jak widać, zmiękczacz wody mieszkaniowy to sposób na zmiękczenie wody w bloku mieszkalnym. Czasami zmiękczacz wody może być również zainstalowany w mieszkaniu w bloku. Zasady te są bardzo podobne do tych przedstawionych powyżej. Trudniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca. Ważne jest, aby zbadać działanie instalacji w obrębie budynku. Pozwoli to określić, czy jest ona możliwa do wykonania.

Które pomieszczenie jest najlepsze?

Zmiękczacz wody można zainstalować w wielu pomieszczeniach. Ważna jest konstrukcja budynku oraz instalacje sanitarne. Najczęściej do montażu wybiera się piwnicę, garaż lub pomieszczenia gospodarcze.

Piwnica

Większość właścicieli domów decyduje się na zainstalowanie zmiękczacza wody w piwnicy. Najczęściej jest tam wystarczająco dużo miejsca na zmiękczacz wody każdego typu.

Garaż

Garaż jest alternatywą dla zmiękczacza wody. Nie ma konieczności przenoszenia zmiękczacza wody na niższe kondygnacje. Łatwiejszy jest również montaż urządzenia. Należy pamiętać, że garaże powinny być przynajmniej częściowo ogrzewane, a temperatura nie powinna spadać poniżej zera.

Pomieszczenie gospodarcze

Nowoczesne domy często posiadają pomieszczenie gospodarcze. W pomieszczeniu gospodarczym zazwyczaj znajduje się kocioł grzewczy, a właściciele chcą, aby wszystkie sprzęty były blisko siebie. To jest świetne rozwiązanie!

Inne miejsca

Łazienka to kolejne pomieszczenie, w którym można zainstalować zmiękczacz wody. Stacje uzdatniania wody mogą być instalowane w specjalnych pomieszczeniach w sytuacjach ekstremalnych. Takich rozwiązań zazwyczaj się unika, ponieważ mają one pewne wady.

Pomoc serwisowa - to się opłaca!

Zmiękczacze wody można zainstalować samodzielnie. Jak pokazują filmy na youtube, proces ten jest łatwy, zwłaszcza jeśli postępujesz zgodnie z instrukcją. Profesjonaliści to dobry wybór, jeśli nie czujesz się pewnie w swojej wiedzy hydraulicznej lub jeśli konieczne są modyfikacje instalacji. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Jak wygląda instalacja stacji uzdatniania wody? Poniżej znajdują się filmy dotyczące montażu urządzeń:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz