Sobota, 9 grudnia 2023
Poszukujesz systemu uzdatniania wody, który uzdatni Twoją wodę? Możesz zajrzeć do sklepu internetowego lub skontaktować się z ekspertem, aby dowiedzieć się więcej!
Woda jest niezbędna w niemal każdej branży, a także w medycynie. Jakie jest przeznaczenie wody w profesjonalnych laboratoriach? W jakim celu wykorzystuje się wodę? Jakie metody uzdatniania wody stosować, aby uzyskać najlepsze efekty?
Woda jest niezbędnym medium, które może być wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w wielu procesach przemysłowych i instytucjach. W szpitalach i laboratoriach, a także w placówkach medycznych, takich jak szpitale, wymagana jest woda o wyjątkowej jakości. Mowa tu o wodzie, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i utrzymania laboratoriów.
Laboratoria to miejsca, które wymagają wysokiej jakości wody o wysokim stopniu czystości. Woda jest niezbędna do wielu procesów, urządzeń i prawidłowo przeprowadzonych badań. Oto kilka przykładów czynności, przy których woda jest niezbędna:
Woda jest niezbędna do wielu celów. Jednak w wielu przypadkach wymagana jest woda o innej jakości. Ta jakość wody nie jest odpowiednia dla laboratoriów. Musi ona spełniać wymagania Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Woda używana w laboratoriach, szczególnie do celów pomiarowych, powinna mieć znacznie wyższą jakość.
Woda laboratoryjna używana jako środek chemiczny musi spełniać bardzo wysokie normy. Woda powinna mieć stabilny, niezmienny skład. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać profesjonalne analizy wody. Prawem regulującym jakość wody jest norma PN-EN ISO 3681999 oraz Farmakopea Polska X dla laboratoriów farmaceutycznych. Normy te, dotyczące utrzymania jakości wody w laboratorium analitycznym, obowiązują na terenie całej Polski.
Norma PN-EN ISO 3681999 określa trzy rodzaje wody, które mogą być stosowane w laboratoriach:
Uzdatnianie wody w laboratorium jest niezwykle istotne. Nieodpowiednia jakość wody może spowodować uszkodzenie sprzętu laboratoryjnego i wpłynąć na wyniki badań.
Nie ma jednego najlepszego systemu uzdatniania wody do użytku laboratoryjnego. Różne zastosowania wymagają różnej jakości wody, a eksperci powinni wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniej stacji uzdatniania wody.
W przypadku analizy śladowej wymagana jest zupełnie inna jakość wody niż w przypadku biologii molekularnej. Jedna jest wymagana dla hodowli komórkowych, mikrobiologii i analiz medycznych. Inna jest potrzebna do analizy i porównania materiałów organicznych i nieorganicznych. Właściwe parametry wody mogą być dobrane na podstawie wytycznych branżowych i międzynarodowych oraz zaleceń producentów sprzętu laboratoryjnego.
Laboratoryjna stacja uzdatniania wody powinna odpowiadać jakości i ilości wody w laboratorium. Należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:
Warto porozmawiać z firmą, która specjalizuje się w projektowaniu profesjonalnych stacji uzdatniania wody. Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie, a stacja uzdatniania wody musi być "skrojona" na miarę potrzeb.
Najważniejsze wymagania dotyczące jakości wody laboratoryjnej
Laboratoryjna jakość wody musi być badana pod kątem przewodności, zawartości substancji organicznych i mikroorganizmów. Oto najważniejsze z nich
Woda o klasie czystości 3 powinna mieć pH w zakresie od 5 do 7. Woda o wyższej klasie czystości nie musi mieć dokładnie określonego pH. Pomiar może nie być wiarygodny, a zamierzone wartości mogą być wątpliwe.
Ten parametr jest w dużym stopniu zależny od temperatury, w której jest mierzony. Nie powinna przekraczać 0.1 uS/cm dla wody o pierwszym poziomie czystości, oraz 1 uS/cm dla wody z drugiego poziomu czystości. 5 uS/cm dla wody z trzeciego stopnia czystości. Świeżo przygotowana woda powinna mieć zawsze zmierzoną przewodność. Przechowywanie może mieć wpływ na przewodność.
Jest to ważny parametr dla zapewnienia wody o najwyższej czystości. Zawartość krzemionki nie powinna przekraczać 0,02 mg/l. Dowiedz się więcej o krzemionce w tym artykule: Jak usunąć krzemionkę z wody?
Wskaźnik ten służy do określania poziomu zanieczyszczeń organicznych w wodzie. Dzięki temu można je wykryć nawet w śladowych ilościach. Wartość ta może sięgać nawet 0,5 mg/l dla wody klasy 3. Więcej informacji znajdziesz w artykule Węgiel organiczny (OWO). Co warto o nim wiedzieć? Jak można go usunąć z wody?
Normalna wartość graniczna dla metali ciężkich wynosi 0,1ppm. Jest to szczególnie ważne dla wody używanej w AAS i analizie śladowej.
Laboratoria stosują różne metody uzdatniania wody. Oto najczęstsze metody stosowane w tych placówkach:
Komentarze (0)