Sobota, 9 grudnia 2023

Zmiękczacz wody dla dwóch rodzin, czy dużego domu - jaki wybrać?

4 stycznia 2023

0

W dzisiejszym artykule omówimy sposoby walki z twardą wodą w dużych domach i budynkach zamieszkałych głównie przez dwie rodziny. Czy w dużych domach istnieją takie same możliwości instalacji urządzeń filtrujących jak w przypadku domów jednorodzinnych? Jakie są ograniczenia w tym zakresie?

"Jaki typ zmiękczacza wody jest najlepszy dla dwóch rodzin?" ", "Czy możliwe jest, aby dwie rodziny dzieliły się zmiękczaczem wody?". To tylko kilka z pytań, które otrzymuję, gdy rozmawiamy o możliwości zainstalowania i doboru odpowiedniego zmiękczacza wody w dużym domu wielorodzinnym.

Dzisiejszy artykuł będzie próbą udzielenia pełnej odpowiedzi.

O temacie doboru zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego już pisałem. (patrz: Zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego - jaki wybrać?). Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku domów bliźniaczych, domów zamieszkiwanych przez dwie rodziny, czy dużych domów. Inaczej jest w przypadku domów jednorodzinnych.

Walka z twardą wodą

Cały kraj nękany jest przez twardą wodę. Choć większość rozmów toczy się wokół zmniejszenia twardości w domach jednorodzinnych, należy pamiętać, że woda może nadawać tę właściwość również w mieszkaniach w blokach, hotelach i pensjonatach.

Z twardą wodą warto walczyć z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest utrzymanie instalacji i urządzeń mających bezpośredni kontakt z wodą w dobrej kondycji. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze, a także pomoże zaoszczędzić czas i energię.

O sukcesie można mówić, gdy dwie rodziny mieszkają w tym samym budynku i zgadzają się, że korzystne byłoby zmniejszenie twardości wody. Po podjęciu takiej decyzji należy przyjrzeć się budynkowi, czy pozwala on na zainstalowanie jednego urządzenia filtrującego, które będzie służyło dwóm oddzielnym gospodarstwom domowym .

Kiedy można zainstalować centralny zmiękczacz wody?

Jeśli projekt budynku na to pozwala, centralny zmiękczacz wody może być zainstalowany w budynku, który jest zajmowany przez dwie rodziny. Oznacza to, że jeśli dom jest zaprojektowany na dwie rodziny, to można w nim zainstalować centralny zmiękczacz wody.

W takich przypadkach całkowicie dopuszczalne jest zainstalowanie jednego urządzenia we wspólnej przestrzeni użytkowej. Dwa gospodarstwa domowe mogą jednocześnie korzystać z tej samej dostawy uzdatnionej wody.

Co zrobić, gdy takie rozwiązanie nie działa?

Jeśli budynek jest podzielony tak, że każde gospodarstwo domowe ma swoją kotłownię, to niemożliwe jest zainstalowanie centralnego zmiękczacza wody. Każda rodzina będzie miała swoje własne źródło wody, więc nie ma możliwości czerpania miękkiej wody z jednego urządzenia.

W takich przypadkach każda rodzina powinna mieć swój własny zmiękczacz wody, dostosowany do jej specyficznych potrzeb. Dla jednej rodziny wystarczy kompaktowy zmiękczacz wody, taki jak Ecoperla Toro 20, lub większy Ecoperla Toro 35, lub dowolny Ecoperla Slimline CS. Zmiękczacz Ecoperla Hero z węglem aktywnym to nowe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć miękką wodę w domu.

A co z wodą ze źródła?

Rozwiązania będą bardzo podobne, jeśli źródłem wody w budynku jest jego ujęcie. Należy zwrócić uwagę na wszelkie inne parametry wody. Najlepiej zacząć od wykonania analizy wody.

Jeśli okaże się, że wyniki badań nie ograniczają się do twardości wody, wówczas należy rozważyć montaż innego urządzenia filtrującego lub wielofunkcyjnej stacji uzdatniania wody. Jeśli problemem okaże się wysoka twardość wody, można zainstalować zmiękczacz wody.

Zużycie wody jest ważną kwestią przy wyborze urządzenia filtrującego .

Jaki zmiękczacz wody jest najlepszy dla dużych domów?

Jeśli okaże się, że jedno urządzenie można podłączyć do budynku zamieszkałego przede wszystkim przez dwie rodziny, to można przejść do wyboru właściwego zmiękczacza wody.

Dla dużych budynków mieszkalnych dobrym wyborem jest seria dwuczęściowych zmiękczaczy wody Ecoperla Softower. Dobrym wyborem jest zmiękczacz wody Ecoperla SoftowerM.

Produkt ten może zawierać aż 40 litrów żywicy monosferycznej wymiennej marki Lewatit wyprodukowanej w Niemczech. Ecoperla SoftowerM jest przeznaczony do filtrowania dużych ilości wody. Jest on również bardzo dobrze oceniany ze względu na wysoką jakość komponentów. Nie chodzi tu tylko o żywicę jonowymienną. Dotyczy to również głowicy sterującej wyprodukowanej w firmie Clack, amerykańskiego lidera w produkcji i dystrybucji komponentów do urządzeń uzdatniających wodę.

Ecoperla Smart System to duża zaleta, która jest dodatkowym powodem, aby wybrać Ecoperla Softower. Równoważy on pracę urządzenia, pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji oraz wydłuża żywotność złoża filtracyjnego. Seria Ecoperla Softower objęta jest również 10-letnią gwarancją.

Możesz też wybrać większy model - Ecoperla SoftowerL o pojemności 60 litrów. To urządzenie jest lepszym wyborem dla osób, które mają duże zużycie wody lub mają do czynienia z wysokim poziomem twardości wody.

Jakiego jeszcze zmiękczacza wody potrzebujesz?

Jeśli rodziny potrzebują jedynie miękkiej wody do picia, wystarczy zmiękczacz wody. Urządzenie to może mieć dodatkowy etap filtracji, który sprawi, że woda będzie miała dobry smak i pozostawi neutralny zapach. Będzie ona również idealna do kąpieli, ponieważ nie będzie powodować zaczerwienienia i wysuszenia skóry.

Wystarczy połączyć dwuczęściowy zmiękczacz wody oraz kolumnę węglową typu Ecoperla Carbotower, aby uzyskać tak kompleksowe oczyszczanie wody.

Kolumna węglowa zawiera węgiel aktywny, który zmniejsza ilość substancji znajdujących się w wodzie, które mogą powodować obniżenie jej właściwości organoleptycznych. Usuwa m.in. chlor, jego pochodne i związki organiczne, a także pestycydy i pozostałości po dezynfekcji.

Zestaw ten zapewnia wodę zarówno wygodną do codziennego użytku, jak i wyśmienitą do picia. Polecany jest również dla alergików i osób o wrażliwej skórze, które odczuwają skutki kąpieli.

Kolumny węglowe Ecoperla Carbotower L polecane są do dużych budynków, które zamieszkują dwie rodziny.

Więcej o innych zestawach do kompleksowego uzdatniania wody w obrębie budynków mieszkalnych można przeczytać w artykule: zestawy do uzdatniania wody w domu - co łączyć?

Każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie.

Jak widać, w dużych domach wielorodzinnych nie zawsze jest możliwe zainstalowanie centralnego zmiękczacza wody, który zapewni miękką wodę dla obu rodzin. Ważne jest zaplanowanie układu pomieszczeń i rozmieszczenia instalacji. Warto walczyć z twardą wodą. Korzyści są oczywiste i często od razu widoczne.

Skontaktuj się ze mną, jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące możliwości uzdatniania wody w domach wielorodzinnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Image
Blog

Co to jest sód w zmiękczaczu wody?

31 października 2023

0