Niedziela, 1 października 2023
Zmiękczacz wody jest praktycznie bezobsługowy. Jest gotowy do użycia zaraz po zainstalowaniu i nie wymaga obsługi serwisowej. Aby zapewnić sprawne działanie urządzenia, należy pamiętać o kilku rzeczach. Producent powinien podać zalecenia w instrukcji obsługi. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
To jest najważniejsze zalecenie. Regularnie sprawdzaj poziom soli w swoim zbiorniku. Zbiornik musi zawierać 1/3 wymaganej ilości soli.
Zużycie soli jest zależne od częstotliwości jej regeneracji. Jest to zależne od twardości i zużycia wody. Worek soli (25kg) wystarcza zazwyczaj na miesiąc.
Sól może powodować twardą wodę, jeśli zbiornik zostanie wyczerpany. Po sprawdzeniu poziomu soli w zbiorniku należy upewnić się, że pokrywa zbiornika jest bezpiecznie zamknięta.
W wilgotnych miejscach najlepiej obniżyć poziom soli i częściej uzupełniać zbiornik.
Raz w roku sprawdź twardość i filtrację swojej wody. Pozwoli to określić skuteczność i wydajność Twojego zmiękczacza wody. Aby sprawdzić twardość, nie musisz zgłaszać się do sanepidu. Do wykonania tej czynności może być potrzebny kroplowy tester twardości wody. Paskowe testery twardości nie mają żadnych uprawnień.
Niewielu producentów urządzeń zaleca dezynfekcję zmiękczacza wody. W przypadku wody wodociągowej nie jest to konieczne. Jeśli mamy własne ujęcie wody (studnia głębinowa), warto raz w roku użyć specjalnego środka, który zdezynfekuje cały system zmiękczacza wody.
Zmiękczacz wody można zdezynfekować poprzez dodanie Antibacter do zbiornika solanki. Dzieje się to automatycznie podczas regeneracji.
Osoby o wysokim poziomie żelaza lub metali ciężkich w wodzie pitnej nie powinny poddawać się oczyszczaniu złoża zmiękczającego. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników studni głębinowych. Żywica jest oczyszczana chemicznie za pomocą Antidotum. Ta, wraz z Antibacter, jest następnie wlewana do zbiornika z solanką.
Zbiornik soli powinien być czyszczony rzadziej, jeśli zmiękczacz wody jest prawidłowo użytkowany, a tabletki solne są markowe. Czynność ta powinna być wykonywana tylko w przypadku wymiany żywicy. Czyszczenie zbiornika polega na zdjęciu pływaka i wylaniu resztek soli. Na koniec zbiornik jest myty bieżącą wodą.
Komentarze (0)