Sobota, 28 stycznia 2023

Żółta woda z kranu

4 maja 2022

0

Woda wodociągowa musi być oczyszczona ze wszystkich związków organicznych, mikroorganizmów i cząsteczek, które mogą nie tylko wpływać na jej smak i zapach, ale także mieć negatywny wpływ na zdrowie. Woda, która płynie do kranu, powinna być krystalicznie czysta, ale czasami może przybierać kolor żółty, pomarańczowy lub rdzawy. Oto dlaczego? Czy żółta woda jest bezpieczna? Odpowiadamy na to pytanie poniżej.

Żółta woda - przyczyny

Awaria rurociągu jest jedną z głównych przyczyn występowania żółtej wody w kranie. Może być ona również spowodowana wykopami pod rury wodociągowe i kanalizacyjne, nowymi przyłączami lub nagromadzeniem osadów w starszych rurach. W celu sprawdzenia, czy woda jest bezpieczna do spożycia i NIE zawiera mikroorganizmów, można skorzystać z badań laboratoryjnych. Wyślij próbkę wody do zbadania.

Obecność żelaza w dużych ilościach może również powodować żółte zabarwienie wody. Woda ma rdzawy zapach i naturalny śluz (zwany też błoną biologiczną). Ciekawostka: Żółty kolor jest częściowo powodowany przez żelazo i tlen.

kran

Czy woda pitna zanieczyszczona żelazem jest bezpieczna?

Żelazo w wodzie nie zawsze jest szkodliwe. Woda zażelaziona jest na ogół bezpieczna do picia. Jednak woda zażelaziona może powodować powstawanie rdzawych plam na urządzeniach sanitarnych. Może również powodować awarie instalacji wodno-kanalizacyjnych. Osad, który tworzy się z wody, może gromadzić się wewnątrz rur. Powoduje to ograniczenie przepływu wody i zmniejszenie ciśnienia w budynku.

Należy pamiętać, że osady żelaza w wodzie mogą powodować wypadanie włosów i ich uszkodzenia. Żelazo może również powodować infekcje dróg oddechowych, próchnicę zębów i zapalenie spojówek.

Jak można pozbyć się żółtego nalotu z wody?

Wodę bogatą w żelazo można uzdatnić. Zainstaluj profesjonalny filtr, który oczyści wodę i usunie z niej wszystkie związki organiczne, pierwiastki i minerały. Które filtry warto kupić?

  • Filtr węglowy - jest to duży filtr węglowy, który składa się z wkładu ze spiekanego węgla aktywnego i dużego korpusu. Wyróżnia go wysoka wydajność pracy i skuteczność oczyszczania wody.
  • Filtry potrójne - to wysokiej jakości filtry, które mogą być stosowane z różnymi rodzajami wkładów oczyszczających. Szczególnie polecane są wkłady: mechaniczne, węglowe, zmiękczające i odżelaziające. Produkty te przeznaczone są do dużych obiektów - zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.
  • Uzdatniacz wody to kompaktowe urządzenie, które zmiękcza i oczyszcza wodę studzienną. Idealnie nadaje się do usuwania mikroorganizmów, zanieczyszczeń oraz związków takich jak żelazo, mangan i pochodne.

Żółtawy odcień wody może wskazywać na wysoką zawartość żelaza. Nadmiar żelaza reaguje z tlenem, zmieniając kolor wody na rdzawy, zmieniając jej zapach i smak. Żółta woda może powodować różne dolegliwości, w tym zaburzenia trawienia. Może również wpływać na zdrowie skóry, włosów i urządzeń sanitarnych w domu. Nadmiar żelaza z wody można usunąć, stosując wysokiej jakości filtry do wody lub oczyszczacze.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz