Sobota, 28 stycznia 2023

Jaki wpływ ma twarda woda na włosy?

19 maja 2022

0

Na stan włosów może wpływać wiele czynników, m.in. nieodpowiednie produkty do stylizacji lub kosmetyki pielęgnacyjne oraz nieodpowiednia suplementacja. Twarda woda jest często winowajcą nadmiernego wypadania i łamania się włosów. Twarda woda jest częstą przyczyną wypadania włosów i ich nadmiernego łamania się, zwłaszcza u kobiet. Co twarda woda robi z włosami? Jak możesz poprawić kondycję swoich włosów? Oto nasze odpowiedzi.

Jak rozpoznać twardą wodę?

Twarda woda ma wysoki poziom jonów wapnia i magnezu. Minerały te nie są dobrze wchłaniane przez wodę, dlatego nie mają żadnego wpływu odżywczego na organizm ani na kondycję włosów i skóry. Białawe zabarwienie na naczyniach i sprzęcie gospodarstwa domowego jest oznaką twardej wody. Jest to tzw. kamień wapienny. Niestety, kamień może powodować szybsze zużywanie się sprzętu AGD, a także sprawiać, że kosmetyki, takie jak szampon do włosów czy proszek do prania ubrań, gorzej się pieniły i spłukiwały. Warto pobrać niewielką próbkę płynu, aby określić twardość wody.

Jak twarda woda wpływa na kondycję włosów?

Włosy stają się suche i łamliwe z powodu twardej wody. Osoby, które zauważą znaczną zmianę w kondycji włosów, będą stosować odżywki do włosów. Produkty te mogą powodować, że włosy będą się bardziej przetłuszczać i obciążać. Osoby cierpiące na łojotok mają tendencję do rzadszego mycia włosów. Po pewnym czasie włosy zaczynają tracić swoje naturalne piękno i blask.

włosy

Twarda woda i wypadanie włosów

Osoby, które doświadczają nadmiernego wypadania włosów, latami szukają przyczyny tego zjawiska. Twarda woda może podrażniać wrażliwe gruczoły i prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum. Suplementacja nie jest rozwiązaniem, ponieważ włosy wypadają szybciej.

Jak mogę sobie poradzić z twardą wodą wodociągową?

Istnieje kilka sposobów pielęgnacji włosów, które mogą tymczasowo poprawić stan włosów narażonych na działanie twardej wody. Zalecane są płukanki z octu jabłkowego i cytryny. Do wygładzenia pasm włosów można także stosować olejki.

Preparaty te nie będą w stanie całkowicie zniwelować negatywnego wpływu twardej wody na kondycję włosów. Warto zainstalować wysokiej jakości, funkcjonalny uzdatniacz lub zmiękczacz wody. Urządzenia te działają na zasadzie wymiany jonów pomiędzy wymiennikiem jonowym, czyli złożem filtracyjnym, a jonami znajdującymi się w wodzie. Neutralne jony sodu są zastępowane przez jony magnezu i wapnia. W wyniku tej wymiany woda staje się zmiękczona i traci swoją twardość.

Twarda woda może mieć negatywny wpływ na stan włosów. Twarda woda może powodować wypadanie włosów i ich uszkodzenie szybciej niż zwykle. Włosy stają się matowe i szorstkie. Aby poprawić ich kondycję, warto zainstalować urządzenia, które zmiękczają wodę i zastępują jony wapnia i magnezu neutralnymi jonami sodu. Dzięki temu włosy staną się miękkie i lśniące, a ich kondycja poprawi się.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz