Sobota, 28 stycznia 2023

Recenzja zmiękczaczy wody Pentair IQsoft

5 grudnia 2022

0

Firma Pentair produkuje profesjonalne zmiękczacze wody. Według producenta "Small in size, big in performance". Slogany reklamowe to jedno, ale praktyka to drugie. Seria Pentair IQsoft pozycjonowana jest jako high-end. Przyjrzyjmy się bliżej tym urządzeniom.

Kompaktowe zmiękczacze wody Pentair IQsoft były wcześniej znane jako Erie IQsoft Eco. Nazwa urządzeń została zmieniona po przejęciu przez korporację Pentair firmy Erie Water Treatment (czytaj: Pentair przejął firmę Erie Water Treatment), Wysoka jakość materiałów i ich długotrwały charakter pozostały bez zmian.

Pentair Company

Obecnie kompaktowe zmiękczacze wody Pentair IQsoft produkowane są przez firmę Pentair. Jest to światowa korporacja, która cieszy się dobrą opinią w wielu krajach. Dostarcza ona rozwiązania w zakresie uzdatniania wody, przygotowania wody basenowej i nie tylko. Pentair jest domem dla wielu firm, które mają ponad 100-letnią historię, w tym Erie Water Treatment. Firma jest zaangażowana w zrównoważony rozwój i ekologiczne rozwiązania.

Złoże jonowymienne

Zmiękczacze wody IQsoft firmy Pentair są wykonane z użyciem monosferycznej, jonowymiennej żywicy. Do czego odnosi się pojęcie monosferyczny? Każda kula złoża ma dokładnie taki sam rozmiar. Choć nie jest to kluczowa cecha złoża to ma swoje zalety. Żywica monosferyczna pozwala na wydłużony kontakt pomiędzy złożem a wodą, wyrównaną żywotność całego złoża, większą odporność chemiczną i mechaniczną oraz mniejsze spadki ciśnienia za zmiękczaczem wody.

Głowica sterująca

Głowica sterująca do zmiękczaczy wody Pentair IQsoft jest produkowana w Europie między innymi przez fabryki. Jest to unikalna konstrukcja, stworzona specjalnie dla tego urządzenia. W głowicy sterującej zastosowano elektrozawory. Wyświetlacz jest podświetlany, dwuwierszowy. Pod nim znajdują się cztery przyciski. W menu można również ustawić język polski.

Programowanie zmiękczacza wody jest proste. Zaprogramowanie zmiękczacza wody wymaga tylko 3 kroków. Diagnostyka pracy pozwala sterownikowi przewidzieć zapotrzebowanie na wody zmiękczone. Historia przepływu decyduje o tym, czy sterownik uruchamia regenerację złoża. Miękkiej wody nigdy nie zabraknie.

Sanityzator wody Pentair IQsoft z WiFi

Zmiękczacze wody IQsoft firmy Pentair wychodzą naprzeciw potrzebom współczesnych użytkowników. Urządzenia te idealnie nadają się do nowoczesnych domów, gdzie możliwe jest zdalne zarządzanie. Urządzenia Pentair-IQsoft posiadają wbudowany moduł WiFi. Wystarczy pobrać z telefonu lub tabletu aplikację ConnectMySoftener po polsku i połączyć ją ze zmiękczaczem wody.

ConnectMySoftener umożliwia dostęp do informacji o regeneracji, przepływie i zużyciu wody w wybranym okresie. Możesz kontrolować regenerację i ustawić tryb wakacyjny, aby zmiękczacz wody regenerował się dopiero po powrocie z urlopu. ConnectMySoftener wysyła przypomnienia o soleniu zbiornika solanki oraz o tym, kiedy konieczny jest profesjonalny serwis. Wszystkie te informacje są na wyciągnięcie ręki i dostępne z każdego miejsca.

Systemy zabezpieczeń

Zawory elektromagnetyczne sterują odpływem do kanalizacji. Otwierają się, gdy jest zasilanie. Zawory elektromagnetyczne zamykają się, gdy nie ma zasilania. Odpływ do kanalizacji jest zablokowany. Urządzenie jest zabezpieczone przed przepełnieniem podczas uzupełniania zbiornika solanki. Układ działa, gdy poziom wody podniesie się powyżej pewnego punktu i pływak przestanie działać (np. zatka się).

System suchego zbiornika solanki

Suchy zbiornik solanki to kolejny element bezpieczeństwa. System ten eliminuje problem z mostami solnymi. Na czym polega jego działanie? Czwarty etap regeneracji to "REFILL", który jest standardem w zmiękczaczach wody. Wówczas woda zostaje rozpuszczona w zbiorniku do czasu kolejnego odnowienia. W przypadku zbyt małej ilości regeneracji mogą powstać grudki soli. Rozpuszczona sól może uniemożliwić prawidłową regenerację złoża.

15-minutowy czas oczekiwania na każdą regenerację wynika z konieczności uzupełnienia zbiornika solanki wodą. Na podstawie badań inżynierowie firmy Pentair stwierdzili, że jest to wystarczający czas na stworzenie odpowiedniego rozwiązania. Woda z solanki jest następnie pobierana do urządzenia po upływie kwadransa. Zbiornik soli pozostaje suchy do czasu kolejnej regeneracji.

Alarm poziomu soli

Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla osób zapominalskich. Sanityzatory wody Pentair IQsoft informują użytkownika, kiedy potrzebna jest sól. Urządzenie wyda alarm dźwiękowy, który można wyłączyć poprzez ustawienie głowicy. Informacja ta musi być wprowadzona do sterownika po dodaniu soli tabletkowanej.

Niezwykle ekonomiczny

Zmiękczacze wody Pentair IQsoft są najlepsze pod względem kosztów eksploatacji. Produkty te wymagają bardzo mało wody i soli do regeneracji. Zmiękczacze wody z tej serii są w stanie przejść trzy etapy regeneracji. Pierwszy etap to "REFILL", który uzupełnia zbiorniki solanki wodą, drugi to "BRINE", który pobiera roztwór soli ze zbiorników solanki, a trzeci to "RINSE", który kończy płukanie wody, a także układanie złoża.

Urządzenia te posiadają również proporcjonalną regenerację. Jest to przydatne, gdy zmiękczacz wody aktywuje regenerację czasową. Zmiękczacz wody zużywa ustaloną ilość wody i nie korzysta z niej przez określony czas. Roztwór soli będzie wykorzystywany tylko przez głowicę i nie będzie ona zużywać dużych ilości wody. Ilość zużytej wody jest wprost proporcjonalna. W tej sytuacji standardowe zmiękczacze wody wykonałyby standardową regenerację zużywając więcej wody i soli.

Wysoka wydajność

Zmiękczacze wody IQsoft firmy Pentair mają bardzo wysoki przepływ jak na swoje rozmiary. Konkurencyjne urządzenia oferują mniejszą wydajność przy tej samej ilości złóż jonowymiennych. Co ważne, podczas pracy systemu nie występują spadki ciśnienia.

Wymiary i obudowa

Czasami nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować zmiękczacz wody w piwnicy lub kotłowni. Kompaktowe obudowy zmiękczaczy wody IQsoft firmy Pentair zostały zaprojektowane tak, aby zmieścić się w niewielkich przestrzeniach. Seria obejmuje mniejsze wersje zmiękczaczy wody, które można umieścić pod szafkami lub pod blatami. Cała seria ma taką samą szerokość i głębokość. Różnią się jedynie wysokością. Pokrywa zbiornika solanki jest tak skonstruowana, że można ją spokojnie włożyć do wnęki. Nie powinno być problemów ze zdjęciem pokrywy i dosypaniem soli.

Długa gwarancja

Producent zaoferował klientom długą gwarancję. Gwarancja ta obowiązuje od dnia zakupu produktu. Obudowa i cylinder ciśnieniowy objęte są 10-letnią gwarancją. 5-letnią gwarancją objęta jest głowica sterująca. Za 3-letnią gwarancję na elektronikę odpowiada producent. Pentair mógłby śmiało zaoferować 10 lat gwarancji na całe urządzenie, gdyby zastosował takie komponenty. Produkt został gruntownie przetestowany na całym świecie i zwrotów gwarancyjnych jest bardzo mało.

Dealer Web Portal - ułatwiona pomoc techniczna

Dealer Web Portal umożliwia rejestrację zmiękczacza Pentair IQsoft. Należy to zrobić niezwłocznie po podłączeniu urządzenia do aplikacji ConnectMySoftener. Usługa ta dostarcza informacji o aktualnym natężeniu przepływu, regeneracji oraz zużyciu wody w wybranym okresie. Dane te są dostępne nie tylko dla właściciela watersoftenera, ale również dla działu technicznego w sklepie, w którym produkt został zakupiony. Pozwala to na szybszą i bardziej precyzyjną pomoc techniczną w razie problemów. Wiele problemów można również rozwiązać zdalnie za pomocą Dealer Web Portal, bez konieczności wysyłania ekipy serwisowej. Jest to duże ułatwienie podczas eksploatacji.

Dane techniczne

Model Pentair IQsoft 9 Pentair IIQsoft 12 Pentair IIQsoft 18 Pentair IQsoft 26
Wymiary obudowy (w/s/g): 49,7 x 28x 43,8 cm 57,5x28x43,8 cm 72,8 x 28x 43,8 cm 98,2 x 28.x 43,8 cm
Głowica sterująca Pentair Pentair Pentair Pentair
Pojemność (maksymalna) 0,9 m3/h 1,2 m3/h 1,8 m3/h 2,5 m3/h
Przyłącze 3/4'' 3/4'' 3/4'' 3/4''
Ilość łóżek 9 litrów 12 litrów 18 litrów 25 litrów
Łóżko Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna Żywica jonowymienna monosferyczna
Zużycie soli na regenerację 1,1 kg 1,5 kg 2,2 kg 3,1 kg
Zużycie wody na regenerację 42 litry 48 litrów 77 litrów 99 litrów
Temperatura (min./max) 2 / 48 st. C 2 / 48 degC 2 / 48 degC 2 / 48 degC
Ciśnienie (min./max) 1,4 / 8,3 barów 1,4 / 8,3 barów 1,4 / 8,3 barów 1,4 / 8,3 barów

*Ważna jest wydajność i warunki pracy.

Podsumowanie

Sanityzatory wody Pentair IQsoft to produkty z wyższej półki. Ich zakup można potraktować jako inwestycję, mimo wysokiej ceny. Jest to inwestycja, która zwróci się w niższych kosztach wody i soli. Niskie koszty eksploatacji to dla mnie największa zaleta tej serii. Próżno szukać konkurencji na polskim rynku. Produkt ten jest energooszczędny i może być stosowany w nowoczesnych domach.

Zmiękczacze wody IQsoft firmy Pentair dostępne są w sklepie internetowym

 • Zmiękczacz wody Pentair IQsoft 12

  Ocena 5.00 z 5 Zapytaj o cenę
 • Zmiękczacz Pentair IQsoft 18

  Oceniony na 4,80 5 Zapytaj o cenę
 • Zmiękczacz Pentair IQsoft 25

  Oceniony na 4,95 5 Zapytaj o cenę
 • Zmiękczacz Pentair IQsoft 9

  Ocena 5.00 z 5 Zapytaj o cenę

Komentarze (0)

Zostaw komentarz